Гарбузова олія: цінний для здоров’я та краси продукт

Усе про корисні властивості гарбузової олії та рецепти з нею


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Instagram-акаунти: @paola.ochoaa, @richoilindonesia

опубліковано: 2 травня 2024

Для того щоб раціон був багатим і збалансованим, варто включити до нього різноманітні рослинні олії. Із цієї статті ти дізнаєшся більше про цінні властивості гарбузової олії — доступного, смачного і корисного продукту. 

Як обрати гарбузову олію

Олія виготовляється шляхом прямого віджиму з насіння гарбуза, попередньо висушеного і подрібненого. Нагрівання до високих температур зруйнувало б корисні властивості продукту, тому застосовується саме метод холодного віджиму. 

Обираючи олію, зверни увагу на такі фактори:

  • купуй продукт у тарі невеликого об’єму — пляшечки 250 мл достатньо, адже термін придатності запакованої олії становить 6-12 місяців, а після відкриття —  3 місяці за умов зберігання в темному прохолодному місці;
  • колір олії — темно-зелений, а якщо роздивлятися проти сонця, він змінюється до помаранчево-червоного;
  • олія має горіховий, гарбузовий смак і аромат, а якщо вона гірчить, це свідчить про те, що під час виробництва сировину було перегріто;
  • продукт має бути розфасований у пляшку з темного скла;
  • нерафінована олія холодного віджиму якнайкраще зберігає цінні властивості й багатий смак і аромат продукту. 

Які вітаміни та мікроелементи містить гарбузова олія

Олія з насіння гарбуза — джерело ненасичених жирних кислот омега-3, 6 і 9.

До її складу входять такі корисні сполуки, як фітостероли, фосфоліпіди, флавоноїди, хлорофіл, L-триптофан, кукурбітин і лігнани. 

Гарбузова олія багата на вітаміни А, В1, В2, В6, В9, С, D, Е, Т, К. Вона містить фосфор, магній, залізо, калій, селен, цинк.

100 грамів продукту мають поживну цінність близько 896 ккал. 

Корисні властивості гарбузової олії 

Кровоносна система. Гарбузова олія профілактує розвиток атеросклерозу, гіпертонії й анемії. У 100 г олії міститься 13 мг заліза (за денної норми у 18 мг). Порція з 15 г олії на день, використаної як заправка до салату, забезпечує на 10% потреби організму в залізі. Тому олія гарбуза — знахідка для людей, схильних до анемії, й особливу увагу на неї варто звернути тим, хто тримає піст і/або дотримується вегетаріанського чи веганського стилю харчування. Також гарбузова олія підвищує еластичність стінок судин і зміцнює серцевий м’яз.

Травна система. Вживання гарбузової олії є профілактикою застою жовчі, запорів і гастриту. Нормалізує кислотність шлунка. Допомагає відновитися печінці при цирозі й гепатиті. 

Шкірний покрив. Продукт має потужні протизапальні властивості завдяки високому вмісту флавоноїдів. Гарбузова олія є природним антиоксидантом, оскільки містить значну кількість хлорофілу та жиророзчинні вітаміни А та Е, активізує регенеративні процеси та стимулює синтез колагену, продовжуючи молодість шкіри.

Нервова система. Олія гарбуза поліпшує розумову діяльність, нормалізує сон і заспокоює.

Статева система. Гарбузова олія особливо корисна жінкам у період менопаузи. Цей продукт зменшує інтенсивність прояву таких симптомів, як припливи, біль у суглобах, підвищений тиск і головні болі. Чоловікам допомагає на початковій стадії гіперплазії простати.

Також гарбузова олія стимулює ріст волосся, регулює гормональний фон і має знеболювальні властивості. 

Протипоказання до вживання гарбузової олії

Коли варто проконсультуватися з лікарем, перш ніж включати до свого раціону гарбузову олію:

  • при цукровому діабеті через те, як олія гарбуза впливає на рівень глюкози в крові;
  • при загостреннях хвороб ШКТ через те, що олія стимулює викид жовчі, а це може додатково подразнювати слизову оболонку кишківника;
  • за наявності піску або каміння в жовчному міхурі, бо гарбузова олія може спровокувати їхній рух, посилення болю й перекривання протоків (уже після медикаментозного лікування за призначенням лікаря гарбузова олія, навпаки, може бути рекомендована для профілактики застою жовчі);
  • у період вагітності за наявності захворювань ШКТ;
  • у разі прийому ліків від гіпертонії — олія гарбуза має гіпотензивні властивості (знижує артеріальний тиск), тому вона може впливати на ефективність медикаментів.

Як готувати з гарбузовою олією

Точка димлення олії гарбузового насіння — лише 107°C, тому вона не підходить для смаження, тушкування й запікання. Найкращий спосіб вживати гарбузову олію — заправляти нею салати, додавати до свіжих або приготованих на парі чи відварених овочів та використовувати як основу для соусів (наприклад, для соусу песто) і десертів без випічки. 

Гарбузову олію можна й ароматизувати: перед тим як заправляти салат, додай до неї часник, лимонну цедру або свіжий розмарин чи базилік.

Вегетаріанське карпачо з помідорів та бринзи з гарбузовою олією

Інгредієнти:

  • 200 г свіжої бринзи;
  • 200 г помідорів;
  • 80 г гарбузової олії;
  • яблучний або бальзамічний оцет;
  • мелене гарбузове насіння;
  • зелень (базилік, рукола, салат).

Наріж помідори та бринзу тоненькими скибками. На кожну тарілку виклади по 3 скибочки помідора, полий невеликою кількістю гарбузової олії. Розмісти згори слайси бринзи, додай ще трохи гарбузової олії. Поверх них виклади улюблену зелень, скропи оцтом і посип меленим гарбузовим насінням.

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
ПОПУЛЯРНІ