Що таке кортизол та як він впливає на наше здоров’я — пояснює лікар-ендокринолог

Лікар-ендокринолог про важливий гормон нашого організму


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Світлину надано героїнею матеріалу @doc_dinakrylova, instagram-акаунт: @taylor_hill

опубліковано: 30 квітня 2024

Усі ми чули про кортизол — гормон стресу, що прямо впливає на безліч аспектів нашого фізичного й ментального здоров’я. У чому полягають основні функції кортизолу? Як він виробляється та якими є наслідки підвищення рівня кортизолу? На ці питання нам допомогла знайти відповіді дорослий та дитячий ендокринолог Діна Крилова

«Ти просто не стресуй!» — казали всі навколо. Якби ж було так просто не нервуватися!

Але насправді не такий уже і поганий цей стрес, а особливо — головний гормон стресу, славнозвісний кортизол. Чому? Зараз розповім! Реакція на стрес закладена в тебе еволюційно: щоб здобувати їжу, виживати та адаптуватися до нових умов. І твої гормони, в тому числі гормон кортизол, відіграють у цьому вирішальну роль.

Механізм вироблення кортизолу

Щоразу, коли ти стресуєш — хвилюєшся через важливу подію, дуже переймаєшся за когось, у твоїх наднирниках виробляється кортизол, а разом з ним й інші «стресові гормони» — пролактин, адреналін та норадреналін.

Синтез кортизолу відбувається послідовним та неймовірно цікавим шляхом: 

Спочатку твій головний мозок дає сигнал гіпоталамусу — головнокомандувачу наших ендокринних залоз — про те, що ти нервуєшся і тобі потрібна допомога. Гіпоталамус у відповідь звертається до гіпофіза — на рівень нижчого, але не менш значущого начальника наших ендокринних залоз, щоб він почав виробляти більше гормону-контролера твоїх надниркових залоз, який має назву адренокортикотропний гормон (АКТГ; «адрено-» з латини — це «наднирники», «-тропний» тобто «чутливі саме там»). АКТГ далі безпосередньо впливає на наднирники та змушує їх синтезувати кортизол.

Як кортизол впливає на твоє здоров’я

  1. Він є реакцією на стрес. Кортизол — твій внутрішній коуч, який каже: «Зберися та дій. У тебе все вийде!»
  2. Регулює артеріальний тиск. Різке підвищення рівня кортизолу підвищує твій тиск та серцебиття.
  3. Підвищує рівень глюкози. Кортизол посилює утворення глюкози з білків у печінці, знижує рівень інсуліну та посилює розщеплення жирової тканини, що теж призводить до вищого рівня цукру в крові.
  4. Пригнічує запалення. Ти точно чула про такі медикаменти, як дексаметазон або преднізолон. Це все — препарати на основі кортизолу, що є основним глюкокортикостероїдом.
  5. Старіння. Так-так, саме він є одним з найголовніших гормонів старості. Кортизол сповільнює вироблення колагену, еластину та гіалуронової кислоти, через що твоя шкіра втрачає пружність та еластичність. Це провокує появу зморщок. 
  6. Акне. При надмірній кількості кортизолу в крові посилюється жирність шкіри, що є провокаційним фактором появи висипань. 
  7. Набір ваги. Високий рівень кортизолу посилює апетит та сприяє відкладанню жиру. Особливо відзначається більший потяг до солодкого. Чому так? Розповідаю! У стані стресу нашому організму потрібна глюкоза — головне джерело енергії. Для того щоб у критичній ситуації ти мала сили швидко реагувати — виникає реакція «бий або біжи». Але у стані хронічного стресу деякі люди потрапляють у зачароване коло — постійне бажання їсти — та набувають звички «заїдати стрес», у тому числі солодощами та іншою junk food. Відповідно, через це також зʼявляються додаткові кілограми. 

@keziacook

Як собі допомогти?

  • Дотримуйся правильного та збалансованого харчування.
  • Впливай на основний причинний фактор — стрес. Займайся стрес-менеджментом: медитаціями, релаксаціями, масажем — усім, що тобі до вподоби.
  • Спи — кортизол знижується під час сну.
  • Тримай баланс між роботою та відпочинком.
  • Консультуйся з психотерапевтом, не соромся звертатися по допомогу.

Без кортизолу твоє життя було б неможливим, але і його надмірна кількість, яка часто виникає при хронічному стресі, може нашкодити.

Бережи себе і нехай твій рівень кортизолу завжди буде в нормі!

@gisele

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
ПОПУЛЯРНІ