Що їсти й пити у спеку, щоб почуватися краще

Як сформувати смачний і корисний раціон для спекотного періоду


АВТОР:

ФОТО: Pexels, Instagram: @keziacook

опубліковано: 17 липня 2024

Реклама

Складно «вивозити» високі температури? Читай наші прості та дієві рекомендації, як можна бодай трохи полегшити собі життя, скоригувавши спосіб життя і beauty routine. А сьогодні ми розглянемо, на що варто звернути увагу в харчуванні, аби підтримати здоровʼя у такі «гарячі» дні.

Що краще їсти й пити у спеку

1. Пий чисту воду якомога частіше — візьми за правило кожні 20-30 хвилин пити, щоб не допускати відчуття спраги, яке свідчить про початок зневоднення організму. Необовʼязково пити дуже багато за раз, головне — регулярно. 

2. Їж багато свіжих овочів, фруктів і ягід, особливо тих, які містять велику кількість води: огірків, кабачків, кавунів, лохини та інших. Вони є незамінним джерелом клітковини, вітамінів та цінних мікроелементів і, звісно, чудово смакують.

3. Якщо ти не маєш бажання їсти мʼясні чи рибні страви, особливо ті, що можуть бути доволі насиченими, готуй або замовляй салати чи боули. Соковита зелень і овочі в поєднанні з курятиною, лососем або тунцем — чудовий мікс для легкого та поживного обіду.

4. Якщо в літню спеку тобі не смакують крупи, бери вуглеводи з більш «соковитих» продуктів: бобових, картоплі, батату, кукурудзи. І не забувай про попередній пункт: кіноа у складі боулу або салат з пастою надовго дадуть тобі відчуття ситості завдяки повільним вуглеводам.

5. Не забувай про насіння, горішки та олії як джерело жирів, необхідних не тільки для здоровʼя, але й для збереження краси нігтів, волосся та шкіри.

Яких страв і продуктів краще уникати у спекотну погоду: 

  • надмірно солоної їжі, яка може порушувати водно-сольовий баланс і провокувати зневоднення організму;
  • гострої їжі, і зокрема таких прянощів у великих кількостях, як чорний та червоний перець, імбир — вони провокують потовиділення, внаслідок чого зростає ризик перегрівання тіла; 
  • алкоголю через зневоднення, маскування спраги й підвищення артеріального тиску;
  • кофеїновмісних напоїв і особливо енергетиків через навантаження на серцево-судинну систему, яке вони створюють; 
  • солодких газованих напоїв і нектарів;
  • «важкої», жирної, а також дуже гарячої їжі, що підвищує теплове навантаження на організм і потребує багато енергії на перетравлення.

Міцного здоровʼя! 

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ