Чи кращі натуральні парфуми за синтетичні? Розбираємося з парфумерною блогеркою
Чи справді парфуми, виготовлені з натуральної сировини, є якіснішими, ніж «синтетичні» аромати? Чи має сенс розглядати «природність» інгредієнтів парфумів як параметр, що впливає на вибір?
АВТОР: Анастасія Леонова
ФОТО: Світлини надано героїнею матеріалу, Instagram: @intoperfumes
опубліковано: 15 серпня 2024
Чи справді парфуми, виготовлені з натуральної сировини, є якіснішими, ніж «синтетичні» аромати? Чи має сенс розглядати «природність» інгредієнтів парфумів як параметр, що впливає на вибір? На ці питання нам допоможе пролити світло Яна Вакуленко — парфумерна блогерка й авторка Telegram-каналу «Особиста річ. Про парфуми». Першу частину нашого матеріалу про поширені парфумерні міфи читай тут.
Чому синтетику почали так часто використовувати в парфумерії
Насправді певна кількість синтетичних речовин з’явилася у палітрі парфумерів ще до кінця XIX сторіччя завдяки науковому прогресу. Тобто так звана синтетика використовується в парфумерії вже давно.
Які це були речовини? Трохи прикладів:
— ванілін, успіх якого був настільки великим, що навіть сприяв інвестиціям у розробку нових синтетичних речовин;
— кумарин, синтезований з бобів тонка;
— іонони, що відповідають за фіалковий аромат у парфумах;
— альдегіди та інші.
Однією з причин появи попиту на синтетику стало те, що натуральна сировина коштує значно дорожче та її важче добувати. Її використання обмежено не тільки високою вартістю, а ще й нестабільним постачанням через погані врожаї, природні катаклізми, зміни клімату.
Візьмемо ваніль як приклад. Для того щоб отримати 1 кг натурального екстракту ванілі, знадобиться 500 кг стручків. Урожай ванілі дуже залежить від погоди, а в деяких регіонах її навіть доводиться запилювати вручну. А для того, щоб отримати аромат зі стручка ванілі, треба провести складні та тривалі маніпуляції.
В останні роки через зміну клімату та погодні умови ціни на натуральну ваніль злетіли, і тепер один кілограм може коштувати від 2500 до 10 000 євро. Тоді як ціна ваніліну — близько 15 євро за кілограм.
Але далеко не всі синтетичні парфумерні матеріали коштують дешево. До того ж розробка таких матеріалів вимагає значних фінансових ресурсів на старті, а кінцева вартість розробки синтетичної молекули може сягати 2 млн євро.
Щороку відділ досліджень і розробок великих парфумерних концернів розробляє від 500 до 3000 молекул, з яких після початкової оцінки залишається тільки близько 200.
Щодо безпечності синтетичних речовин
Насправді синтетичні компоненти можуть бути безпечнішими за натуральні. Цикл їхньої розробки достатньо тривалий і включає численні обов’язкові перевірки на токсичність, на здатність біологічно розкладатися, оцінюється також їхня потенційна алергенність. Тоді як деякі рослини, наприклад пачулі, олія яких використовується в парфумерній промисловості, можуть сильно виснажувати ґрунт. І в цьому випадку синтетична сировина може навіть стати більш «зеленою» та сталою альтернативою.
Синтетика, як і натуральні речовини, має свої недоліки та переваги. Але хімічний синтез зробив можливим виробництво ароматичних молекул, що також існують у природі (наприклад, кумарин, отриманий з бобів тонка), проте речовини природного походження не змогли б задовольнити світовий попит. Тож говорити, що синтетика гірша за натуральні компоненти, не зовсім коректно. Натуральні та синтетичні речовини — це складники палітри парфумера, які співіснують у цій палітрі та збагачують її кожен по-своєму.
Якщо ж тобі дуже хочеться користуватися парфумерією з високим вмістом натуральних речовин, тоді зверни увагу на нішеву та особливо інді-парфумерію. В Україні це бренд Наталії Дишлюк Sentire, а західні бренди — Andy Tauer і Sarah McCartney.