Як лікувати акне: розповідає лікарка-дерматолог

Лікарка-дерматолог про причини появи акне і дієві способи лікування


АВТОР:

ФОТО: INSTAGRAM: @stxph.h; СВІТЛИНУ НАДАНО ГЕРОЇНЕЮ МАТЕРІАЛУ

опубліковано: 11 серпня 2024

Реклама

Ексклюзивно для Cosmopolitan Ukraine лікарка-дерматолог Катерина Бакіко дала фаховий коментар про те, як згідно з міжнародними протоколами слід лікувати таке хронічне захворювання шкіри, як акне.

Як лікувати акне

Акне — це хронічна хвороба сальних залоз шкіри, яка зазвичай виникає в підлітковому віці. Причина появи вугрів — генетична, але відомі тригери, які можуть посилювати її: деякі ліки, гормональні порушення, стрес, неправильний догляд за шкірою та вплив сонячного проміння.

Ми не можемо вилікувати акне раз і назавжди, проте за допомогою відповідного догляду, уникнення тригерів, корекції станів організму, які можуть на це впливати, та ліків ми досягаємо контролю над ситуацією. Це і є нашою метою. Саме тому лікарі призначають рекомендації на тривалий період часу і різке припинення лікування часто призводить до повторної появи прищиків.

Для лікування акне ми користуємося міжнародними протоколами, ці рекомендації такі ж, як у всіх розвинених країнах. І на щастя, більшість ліків доступні в Україні. 

Як лікар обирає лікування

Після детального огляду, зʼясування всієї історії хвороби та стану пацієнта коригується догляд. Якщо є підозра на негативний вплив ліків, гормональні порушення тощо, враховуються й ці фактори, а в разі потреби призначаються обстеження.

Лікування ми призначаємо залежно від ступеня важкості хвороби, бажань та можливостей пацієнта, стану його здоровʼя тощо.

Я зустрічаюся з багатьма випадками, коли ступінь важкості акне не відповідає силі засобів, які застосовує пацієнт (наприклад, коли є рубцювання, а використовується лише косметика). А відтак хвороба прогресує, кількість рубців та пігментації збільшується. А з ними потім не так уже й легко боротися. Косметика — це чудово, без неї ми не впораємося з лікуванням. Але не слід наділяти її чудодійними властивостями. Бо якщо є значні висипання та рубці — тоді час для ліків.

@taylor_hill

Стадії акне 

1. Найлегша форма акне — у вигляді закритих пор та комедонів. У такій ситуації можливе широке застосування косметичних засобів, які здатні очищувати пори, дезінфікувати та зволожувати шкіру. Їх є безліч на ринку. Можна робити чистки в косметолога. Якщо ситуація не коригується, застосовуємо зовнішні ліки — ретиноїди. Вони здатні розкупорювати пори та коригувати роботу сальних залоз.

2. Легка та середньоважка форми — з прищиками та гнійничками. На цьому етапі вже слід застосовувати ліки. Зазвичай починаємо з нашкірних — на основі адапалену (або іншого ретиноїду), бензоїлпероксиду, кліндаміцину, азелаїнової кислоти або їхніх комбінацій. Якщо ситуація не покращиться — слід замінити ліки або застосувати внутрішні антибіотики.

Вплив бактерій при акне — не головний, адже, крім них, грають роль й інші механізми порушення роботи сальних залоз. Тому антибіотик застосовується саме з протизапальною метою, бо в лікуванні шкірного покриву дезінфекція важлива — але не основна. Відомо, що лише одна група антибіотиків найкраще виявляє таку властивість, а саме — група тетрациклінів. Тому ми призначаємо низькі дози антибіотиків, які мало діють на бактерії, але надовго, щоб пролікувати шкіру.

3. Коли на шкірному покриві є багато гнійників, прищів. Тоді перевага віддається застосуванню внутрішніх ретиноїдів та антибіотиків, спіронолактону чи оральним контрацептивам. Зовнішні засоби будуть лише допомагати (а які саме — вже описала вище). Видавлювання прищиків і чистки таких елементів висипу не рекомендовані, адже вони збільшують ризик утворення рубців та пігментації на цьому місці й можуть посилювати прояви хвороби.

4. Коли наявні підшкірні вузли та велика кількість рубців. Тоді не час гратися із зовнішніми ліками та косметикою. Це — показання для тривалого лікування таблетованими ретиноїдами. Ці ліки є безпечними, коли ми призначаємо їх у відповідних ситуаціях, згідно з потребами пацієнтів. Тому спершу ми перевіряємо стан організму, аби пересвідчитися, що ліки не зашкодять, і моніторимо його під час лікування. Прийом ретиноїдів потребує особливого стилю життя (зволоження шкіри, захисту від сонця та запобігання вагітності).

Але результат лікування просто приголомшливий!

Бовтанки та спиртові настоянки не рекомендовані для лікування акне. Адже спирт пересушує шкіру, сальні залози починають продукувати ще більше шкірного сала і подразнюватися. Тому хоч на початку і стає краще, але в перспективі — гірше.

Спиртові розчини антибіотиків також небажані, адже швидко настає звикання бактерій до них. І антибактеріальний ефект, як я згадувала вище, — це не головне у лікуванні акне.

Не займайся самолікуванням! Для призначення схеми лікування слід звернутися до лікаря.

Міцного здоровʼя!

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ