33 найважливіші книги за 33 роки незалежності України

Книги, що допомагають зрозуміти, якою була, є і буде сучасна Україна


ФОТО: Сайти українських видавництв та книгарень

АВТОР:

опубліковано: 24 серпня 2024

Реклама

За 33 роки Незалежності України література стала важливим інструментом для осмислення нових реалій, відновлення історичної пам’яті та дослідження культурних і соціальних змін.

У цій статті ми зібрали 33 книги, які відображають ключові події та тенденції останніх трьох десятиліть. Ці твори є результатом творчого пошуку, культурних зрушень і особистих переживань, що допомагають зрозуміти, якою була, є і буде сучасна Україна:

1

Конституція України

Прийнята 28 червня 1996 року, Конституція України є основоположним документом, що визначає права і свободи громадян, а також принципи функціонування держави. Це символ нової ери незалежності України.

 

2

«Брама Європи», Сергій Плохій

Історичний нарис про Україну як центр європейської історії. Плохій розкриває багатовікову боротьбу українців за незалежність та їхнє місце на європейській мапі.

 

3

«Ukraїner: Країна зсередини», Богдан Логвиненко 

Це документальне дослідження про різноманітні регіони України, їхню культуру, історію та людей, які формують обличчя сучасної країни.

 

4

«Справа Василя Стуса», Вахтанг Кіпіані 

Книга про видатного українського поета-дисидента Василя Стуса, його боротьбу проти радянського режиму та культурну спадщину, про яку ми не маємо права забувати.

 

5

«Нарис історії України. Формування модерної нації XIX-XX століття», Ярослав Грицак

Охоплює ключові періоди в історії України, коли формувалася сучасна українська нація.

 

6

«За Перекопом є земля», Анастасія Левкова

Книга досліджує соціальні та культурні зміни на українському Сході після анексії Криму та початку російсько-української війни на Донбасі.

 

7

«Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід», Олександр Михед

Прониклива розповідь про складні реалії життя на сході України під час війни через призму особистих історій реальних людей: місцевих жителів, письменників, істориків, митців. 

 

8

«Дискурс модернізму в українській літературі», соломія Павличко

Аналіз розвитку модернізму в українській літературі, на якому виросло ціле покоління літературознавців та письменників. Охоплює дискурс українського модернізму починаючи від 1898 до 1970-х років. 

 

9

«Солодка Даруся», Марія Матіос

Багатошаровий роман, що передає історію українського села на Буковині крізь призму долі однієї родини. Розповідає про складну долю Дарусі та її сім’ї, зламаних радянським НКВД під час довоєнної та післявоєнної окупації Західної України.

 

10

«НепрОсті», Тарас Прохасько

Альтернативна міфологія Карпат першої половини ХХ століття, розказана через призму життя і людей, які існують на межі реального й містичного. 

 

11

«Музей покинутих секретів», Оксана Забужко

Монументальний роман, роман-епопея, роман про пам’ять роду; родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го. 

 

12

«Польові дослідження з українського сексу», Оксана Забужко

Відвертий і провокативний роман, який через призму складних стосунків між чоловіком та жінкою досліджує питання національної та жіночої ідентичності, сексуальності та кохання на тлі бурхливих подій кінця ХХ століття. 

 

13

«Рекреації», Юрій Андрухович

Гротескна хроніка початку 90-х в Україні, розказана через історію компанії поетів, які потрапляють на фантасмагоричне Свято Воскресаючого Духу, що стало своєрідним початком нової ери в українській літературі.

 

14

«За лаштунками імперії», Віра Агеєва

Фундаментальне дослідження того, як українська література протягом століть протистояла спробам Росії монополізувати спільне минуле, та культурної боротьби українців проти імперської колоніальної політики.

 

15

«Алла Горська» 

Масштабна монографія, присвячена одній з найвидатніших українських художниць ХХ століття. Книга базується на виставці її робіт і містить понад сто оригінальних творів. 

 

16

«Схід українського сонця. Історії Донеччини та Луганщини початку ХХІ століття», Катерина Зарембо

Спроба демістифікувати образ Донбасу, розказавши історію про українські спільноти регіону, які прагнули жити у вільній демократичній Україні, протистоячи російсько-радянським міфам та місцевій політичній пропаганді.

 

17

«Колонія», Макс Кідрук

Один з найуспішніших українських науково-фантастичних романів про психологічні трансформації людини в екстремальних умовах і пошук свого місця у Всесвіті.

 

18

«Я бачу, вас цікавить пітьма», Ілларіон Павлюк

Роман-трилер, побудований на алюзіях та міфології на перетині трьох різних жанрів — детективу, жахів та фантастики, що поєднує в собі елементи класичної літератури та сучасної психологічної прози. 

 

19

«Скрипниківка», сергій Жадан

Своєрідний літературний щоденник, який фіксує важливі історичні події з весни 2021 до 2022 року, документуючи зміни в українському суспільстві та культурі й переосмислюючи національну ідентичність у контексті війни. 

 

20

«Хто ти такий?», Артем Чех

Майже автобіографічний роман та історія становлення особистості на тлі бурхливих 90-х, у якій автор, осмислюючи власне дитинство, досліджує вплив війни, травм та складних сімейних відносин на формування індивідуальності.

 

21

«Амадока», Софія Андрухович

Масштабний роман про пам’ять, ідентичність та спроби віднайти свої корені у складному історичному контексті, де через долю одного чоловіка авторка досліджує колективну пам’ять українського народу, пов’язуючи особисту трагедію з масштабними історичними катастрофами.

 

22

«Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності», Михайло Вінницький

Документальний аналіз подій Євромайдану та початку війни на сході України; поєднує в собі оптику науковця і спостерігача-учасника Революції Гідності.

 

23

«Часи сновидінь», Мстислав Чернов

Роман про війну і спроба зрозуміти її природу, причини та наслідки. Книга побудована на принципі снів, що дозволяє автору експериментувати з формою і змістом. 

 

24

«Дім для Дома», Вікторія Амеліна

Роздуми про долю цілого покоління, радянської родини на тлі занепаду імперії, через погляд собаки Дома, що унікально передає нюанси повсякденного життя героїв. Книга порушує питання ідентичності, пам’яті та ностальгії, відображаючи складні взаємини між минулим і сучасністю в контексті української історії.

 

25

«Драбина», Євгенія Кузнєцова

Іронічна, дотепна та сумна життєва історія, що впоралась із завданням створити контраст між великою війною і щоденними життєвими проблемами. Рефлексія на те, як початок повномасштабного вторгнення відчувався у тисячах українських сімей. 

 

26

«Антологія української поезії ХХ століття: від Тичини до Жадана

Широка панорама української поезії, що охоплює твори провідних поетів та поеток — від Тичини до Жадана.

 

27

«Московіада», Юрій Андрухович

«Роман жахів», який розповідає про один день із життя молодого поета Отто фон Ф., що став свідком фантасмагоричної зустрічі мерців у підземеллі московського метро; поєднує гротеск і реалії розпаду СРСР. 

 

28

«Доця», Тамара Горіха Зерня

Роман про трансформацію та відродження людини на тлі подій російсько-української війни 2014 року на Донбасі. Це історія про любов до своєї землі, відвагу знайти себе та відстоювати свої права під час війни. Книга також послужила основою для дослідження мовної стійкості українців.

 

29

«Записки українського самашедшого», Ліна Костенко

Перша нова книжка Ліни Костенко за десятки років мовчання і перший її прозовий роман.

Роман написано від імені 35-річного комп’ютерника і програміста, який на тлі особистої драми аналізує «усі вивихи нашого глобалізованого часу».

 

30

«Чорний ворон. Залишенець», Василь шкляр

Історія про боротьбу українських повстанців проти радянського режиму на початку XX століття. Головний герой — отаман Чорний Ворон. Це відважний чоловік з довгою бородою, шаленою енергією і вродженим везінням. Воїни готові йти в бій, коли їх очолює Чорний Ворон.

 

31

«Інтернат», Сергій Жадан

Розповідь про складнощі життя вчителя, який намагається забрати свого племінника з інтернату на Донбасі під час війни, метафорично відображає соціальну невпорядкованість та невизначеність регіону.

 

32

«Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші», Володимир Вакуленко

Пронизлива збірка записів зі щоденника і віршів, а також хроніка перших місяців повномасштабної війни Росії проти України, що відображають глибоке і болісне свідчення про життя в Ізюмі та Капитолівці під час окупації.

 

33

«Танґо смерті», Юрій Винничук

Роман, у якому переплітаються дві сюжетні лінії: одна — про чотирьох друзів у довоєнному Львові та в часи Другої світової війни, а інша — про події сучасності. Через долі чотирьох друзів різних національностей автор досліджує складні питання дружби, любові та вибору в умовах тоталітарних режимів.


 
Схожі статті
Реклама
Культура
ПОПУЛЯРНІ