5 книг про Чорнобильську катастрофу, які мають бути на твоїй полиці

Must-read


ФОТО: Кадр з серіалу «Чорнобиль»

опубліковано: 26 квітня 2024

 5 книг про Чорнобильську катастрофу, які мають бути на твоїй полиці

Чорнобильська катастрофа 1986 року вразила світ своєю масштабністю і наслідками, що відчуваються і донині. Від сонячного квітневого дня, коли стався вибух, що змінив хід світової історії, і до сьогодні Чорнобиль залишається символом трагедії та героїзму, об’єктом вивчення та застереженням для майбутніх поколінь. У нашій сьогоднішній добірці — книги, які розповідають більше про історію Чорнобильської катастрофи, її причини та наслідки, а також знайомлять з тими, хто бачив трагедію на власні очі.

1

«Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи», Сергій Плохій

 

Ця книга першою розкриває історію Чорнобильської трагедії від моменту вибуху 26 квітня 1986 року до припинення роботи станції у грудні 2000-го. Катастрофа Чорнобилю, що стала для України національною трагедією, була можлива не лише через помилки персоналу, порушення правил безпеки та технічні проблеми з реактором, але також через систему, що забороняла розголошення інформації про попередні аварії, навіть серед фахівців. Такий підхід зробив нову масштабну аварію неминучою.

 

2

«Київ-86», Маркіян Камиш

 

Після Чорнобильської аварії у 1986 році можливість повної евакуації мешканців Києва — столиці України та одного з найбільших міст у країні — була більш ніж реальною. Над тим, як могло б виглядати місто в такому разі, фантазує письменник Маркіян Камиш у романі «Київ-86». За тридцять років після аварії провідник-«сталкер» веде групу японських туристів до покинутого Києва, який мріють побачити мандрівники зі всього світу.

 

3

«Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього», Світлана Алексієвич

У художньо-документальному романі білоруської літераторки Світлани Алексієвич, визнаної лауреаткою Нобелівської премії 2015 року, про Чорнобильську трагедію, яка назавжди змінила хід історії, говорять «звичайні люди», очевидці та постраждалі від Чорнобильської катастрофи: ліквідатори та їхні родичі й близькі, місцеві жителі, змушені покинути свої домівки через радіаційну небезпеку, а також ті, хто залишився в зоні відчуження, і не тільки. Українською книгу переклала Оксана Забужко.

 

4

«Interesting Chernobyl», Кирило Степанець

Ця книга містить 100 захопливих і водночас лаконічних статей про найважливіші та найцікавіші символи Чорнобильської зони відчуження: від Чорнобильської АЕС і міста Прип’ять до окремих пам’яток минулої радянської епохи — автоматів із продажу газованої води, таксофонів та інших предметів, що дають уявлення про життя типового успішного радянського містечка 1980-х років. Читач дізнається, як сталася катастрофа, «прогуляється» покинутими військовими об’єктами, зокрема гігантським радаром «Дуга», побачить кладовище техніки, якою користувалися ліквідатори аварії, зазирне до квартир прип’ятчан, покинутих наступного дня після страшного вибуху, і не тільки. Статті в цьому незвичайному фотоальбомі написані експертами Зони відчуження: досвідченим сталкером, авторитетними вченими-екологами й популярним у колишньому СРСР письменником.

 

5

«Чорнобиль: Етюди з натури», Олег Векленко

Книга учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, художника та професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка розповідає про його особисті переживання та враження під час перебування в Чорнобилі у травні-червні 1986 року. Автор описує повсякденне життя ліквідаторів у таборі поблизу станції, а також визнає, що справжнє усвідомлення масштабів небезпеки, на яку вони себе наражали, прийшло значно пізніше.

Ілюструють розповідь документальні фотографії, зроблені автором у 1986 році, а також малюнки, створені безпосередньо в зоні ліквідації наслідків катастрофи.

 
Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
ПОПУЛЯРНІ