Від Меттью Перрі до Ернеста Гемінґвея: 10 автобіографій відомих людей, які точно не залишать тебе байдужою
Історії з перших вуст
ФОТО: Instagram: @jasminsarakatariina
опубліковано: 27 липня 2024
Кожне життя унікальне. Водночас кожен життєвий досвід до болю схожий на той, що його проживають й інші. У цьому ми можемо знайти певну розраду й натхнення, полегшення і надію. Хтось раніше вже теж був на твоєму місці! Але як дізнатися про досвід інших? Наприклад, за допомогою книг-автобіографій. Чому б не зазирнути у життя іншої людини та не поглянути на світ її очима?
Лови добірку книг-автобіографій відомих людей, що занурять тебе у глибини їхнього досвіду, змусять сміятися, плакати, співпереживати, переосмислити власне життя і, можливо, дати відповідь на одвічне запитання: чи аж так класно отримати всесвітню славу?
«Я рада, що моя мама померла», Дженнетт Маккерді
Багато хто впізнає Дженнетт Маккерді ще з її днів на Nickelodeon у ролі вічно голодної забіяки Саманти Пакетт у підлітковому ситкомі «АйКарлі». Але яким було життя акторки за лаштунками? Книга розкриває суворі реалії, з якими часто стикаються діти-актори, руйнуючи ілюзію ідеального голлівудського життя. Аб’юзивна матір, одержима бажанням створити зірку, розлади харчової поведінки, рак, психологічні та фізичні травми й пошуки себе. Попри похмурість розповіді, присмаченої чорним гумором, це історія про пошук свого голосу та контроль над власним життям.
«Друзі, коханки і велика халепа», Метью Перрі
Смерть найсмішнішого з «Друзів» торік сколихнула весь світ. Улюбленець мільйонів пішов із життя у віці 54 років, залишивши по собі роль у найвідомішому ситкомі усіх часів і книгу-автобіографію, у якій щиро розповідає про боротьбу із залежністю, жагу до слави, дружбу, мрії та рани, що жевріли у ньому впродовж усього життя.
Перрі не приховує нічого, ділячись із читачами найпохмурішими та найрадіснішими моментами свого життя. Він відверто описує свою боротьбу із залежністю від алкоголю та наркотиків, розкриваючи причини, які штовхали його до руйнівних звичок. Попри серйозні теми, Перрі не втрачає свого фірмового гумору. Він із властивою йому іронією та сарказмом розповідає про кумедні випадки зі знімального майданчика «Друзів», про стосунки з колегами, зірками шоу-бізнесу та самим собою.
«Свято, яке завжди з тобою», Ернест Гемінґвей
Відкрий для себе невідомого Гемінґвея: людину, письменника, коханця, мандрівника. Прогуляйся богемним Парижем 20-х, відчуй атмосферу «втраченого покоління», прочитай плітки про інших відомих письменників та письменниць того часу, занурся у творчий процес Гемінґвея та розкрий зв’язок між його життям та його безсмертними творами.
«Париж не має кінця, і спогади кожного, хто там колись жив, не такі, як в інших. Ми завжди поверталися туди, хоч ким були, і хоч як він змінювався, і хоч як важко чи легко було туди потрапити. Париж завжди був вартий цього, і за все, що приносиш йому, він завжди віддячує», — пише Гемінґвей.
Ну як після цього не захотіти відвідати це вічне місто?
«Моє тіло», Емілі Ратаковскі
Ратаковскі, відома модельною кар’єрою, пропонує зазирнути у своє життя за межами зовнішнього вигляду. Ти отримаєш уявлення про її думки та досвід, про всі сторони слави та складнощі життя жінки, яку оцінюють насамперед за її зовнішністю. Книга заглиблюється в силу та обмеження, пов’язані з привабливістю.
Емілі кидає виклик чоловічому погляду та суспільним конструкціям навколо жіночої сексуальності. Вона пропонує критичний погляд на те, як об’єктивізуються жіночі тіла, та тиск, з яким стикаються жінки. Це інтимна історія про тілесність, сексуальність та владу, яка є у кожній жінці. Та як «правильно» нею користуватися?
«Просто діти», Патті Сміт
Це інтимний погляд на складний та довготривалий зв’язок Сміт, «хрещеної матері панк-року», з фотографом Робертом Мепплторпом. Стань свідком їхньої подорожі від життя молодих митців, які ледве зводять кінці з кінцями, до знаходження своїх творчих голосів у місті, де все здається можливим. Взаємини між Сміт і Мепплторпом чуттєві, непрості, романтичні, дружні, натхненні — і все разом, як і їхня творчість.
Книга передає грубу пристрасть та рішучість двох молодих людей, які женуться за своїми мріями. Нью-Йорк 60-х, рок та поетична проза прекрасної Патті Сміт, яка, попри все, дивиться на світ широко розплющеними очима.
«По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання», Том Фелтон
Усім фанатам та фанаткам Поттеріани присвячується! Том Фелтон ділиться спогадами про те, як він отримав роль Драко Мелфоя, якими були його стосунки з іншими акторами та знімальною групою, та про те, як знімання у фільмах вплинули на його життя. Цікавило, як це — подружитися із чарівниками та відьмами (на екрані та поза ним)? Ця книга обіцяє погляд з-за лаштунків, даючи тобі ексклюзивний доступ до чарівного світу, що розгортався далеко від камер. А ще це історія про переваги та недоліки слави, виклики дорослішання, боротьбу із залежностями та магію, яку ми самі створюємо у своєму житті.
«Я, Ніна», Яніна Соколова, Ольга Купріян
«Я, Ніна» — одна з перших українських книг про боротьбу з раком, написана українською телеведучою Яніною Соколовою. Попередимо, що це розповідь зі щасливим фіналом. Проте це й щоденник болю, емоційних та фізичних переживань, любові та надії, історія страху і відвертості. Попри все, це історія про силу та про те, як одна людина може надихнути тисячі інших на боротьбу і як кожен з нас може знайти силу в найважчих обставинах.
«Жінка в мені», Брітні Спірс
Протягом понад двох десятиліть Брітні Спірс була тією, чиє ім’я знають у кожній оселі. Але що ховається за блиском і гламуром? Ця автобіографія не лише для шанувальниць Брітні; це потужне читво для всіх, хто хоче зазирнути за завісу слави та боротьби за особисту свободу.
Брітні Спірс перебуває в центрі уваги з дитинства, і її життя постійно під пильним прицілом громадськості. У мемуарах вона нарешті має можливість розповісти свою історію на власних умовах, пропонуючи поглянути за лаштунки її надзвичайного життя. Не все те золото, що блищить.
«Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту», Малала Юсуфзай та Крістіна Лем
Це неймовірна реальна історія Малали Юсуфзай, молодої жінки, яка посміла кинути виклик та боротися за освіту дівчат у Пакистані під жорстоким правлінням талібів. Малала описує своє дитинство в долині Сват, боротьбу її родини з талібським режимом, який забороняв дівчатам ходити до школи, та її власний шлях від школярки до правозахисниці, яка стала наймолодшою лауреаткою Нобелівської премії миру. Ця книга змусить тебе сміятися, плакати, гніватися, але водночас подарує віру в те, що навіть одна людина здатна змінити світ на краще.
«Квітка пустелі», Варіс Діріе
Варіс Діріе, згодом всесвітньо відома модель, манекенниця, активістка і письменниця, народилася в кочовій сім’ї в Сомалі. Вона виросла в суворих умовах пустелі, де її родина жила традиційним кочовим життям, займаючись скотарством і слідуючи давнім звичаям. У своїй автобіографії Варіс детально описує свій шлях від пустелі Сомалі до подіумів модних столиць світу.
У п’ятирічному віці Варіс пережила один з найжахливіших моментів свого життя — процедуру жіночого обрізання (FGM)*. Ця практика, хоч і була звичною в її культурі, залишила на її тілі та душі глибокі рани. Вона детально описує цей болючий досвід у своїй книзі, прагнучи підвищити обізнаність і покласти край цьому варварському звичаю.
* Процедура жіночого обрізання (з англ. — FGM, Female Genital Mutilation) — це практика, яка полягає в частковому або повному видаленні зовнішніх статевих органів жінок або їх частини з метою контролювати сексуальність жінок та дівчат. Ця практика широко розповсюджена в деяких культурах, переважно в Африці, частині Азії та на Близькому Сході.