Cекрети успішного публічного виступу: 7 лайфхаків від професійного ведучого
Поради, які справді працюють
опубліковано: 1 квітня 2025
Якщо ти читаєш цю статтю, то, швидше за все, тобі доведеться виступати перед публікою — чи то на сцені, чи на важливій події. Можливо, ти хвилюєшся, не знаєш, із чого почати, або просто хочеш почуватися впевненіше. Як привернути увагу слухачів? Як не розгубитися й отримати задоволення від виступу? У цій статті — практичні поради від професійного ведучого Павла Віслогузова, які допоможуть тобі виступати впевнено, природно та із задоволенням.
Починай так, щоб усі прокинулися
Люди обожнюють історії. Особливо ті, що починаються зі слів: «Я сьогодні ледь не запізнилася, бо…» або «Зі мною щойно сталося таке, що ви зараз впадете!». Це одразу привертає увагу — всім цікаво, що ж трапилося.
Розкажи про щось реальне: про ранкові збори, дорогу до місця проведення заходу, випадкову зустріч чи несподіваний знак долі. Головне — не вигадуй. Живі історії запалюють зал, люди чують правду — і починають тобі вірити. Приклад: «Виходжу я з дому — і тут голуб вирішує, що я його ціль. І знаєш що? Це знак! Бо сьогодні говоритимемо про везіння!». Бац — і ти вже завоювала аудиторію.
Мікрофон — це продовження твоєї руки
Якщо ти береш у руки мікрофон, пам’ятай: тепер це твій найкращий друг, що робить тебе тією людиною, яку зараз чують усі. Не стискай його занадто сильно і не розмахуй ним, як диригент оркестру паличкою. Тримай мікрофон легко, ніби це келих просеко (або, якщо ти не п’єш, чашка з улюбленим чаєм). Він — твій союзник, а не тягар.
Якщо не знаєш, куди подіти другу руку, можеш триматися за пояс, комір піджака, покласти її в кишеню (але не так, ніби готуєшся до боксерського поєдинку) або жестикулювати, наче пояснюєш другу, як дістатися до метро. Допомагай словам рухами — і твій меседж стане ще виразнішим.
Аудиторія — це ти, а ти — аудиторія
Забудь про пафос своїх здобутків. Передусім ти людина, як і всі в залі. Просто зараз у тебе є мікрофон, а в них — ні. Дивися на людей як на компанію друзів. Вони не прийшли тебе оцінювати чи засуджувати — вони тут, бо їм цікаво, що ти скажеш. Найголовніше — не будувати бар’єр «Я на сцені, а ви там внизу». Не треба штучної офіційності. Будь живою, справжньою, своєю. Жартуй! Наприклад: «От я тут стою, а ви сидите. Відчуваєте несправедливість?».
Знай сенси свого спічу
Запам’ятай раз і назавжди: ніхто не хоче слухати завчений текст. Люди хочуть чути живу людину. Хочеш провалитися? Вивчи текст слово в слово. Вийдеш, забудеш одне слово — і все: паніка, крах, катастрофа. Тому тримай у голові лише головні сенси. Імпровізуй!
Якщо запнулася — не соромся: «Так, на цьому місці я мала сказати щось геніальне… але забула. Значить, доведеться ще раз зустрітися!» — зал засміється, а ти продовжиш спокійно. Забула, про що говорити? Запитай людей у залі: «А що ви думаєте про це?» або «Якби ви були на моєму місці, що б ви сказали?». І поки вони відповідають — твоя думка встигне повернутися назад.
Хвилювання — це ок
Якщо ти взагалі не хвилюєшся — щось пішло не так. Хвилювання — це енергія. Якщо воно є — значить тобі не все одно. Значить, ти в моменті. Не гаси його — використовуй! Дозволь собі відчувати, і тоді ці емоції стануть твоїм паливом. Я заспокоюю себе фразою: «У всього є початок і фінал, фінал я вмію робити ідеально!». Давай розпочнемо: вдих — і вперед!
Ти — настрій, ти — атмосфера, ти — все
Ти створюєш атмосферу заходу. Не бійся бути смішною, щирою, дивувати й навіть трохи фейлити. Найкращі виступи — це коли відчувається емоція, жива реакція, коли ти розповідаєш історії й говориш так, наче спілкуєшся зі старими друзями.
Якщо виходиш і відчуваєш, що зал ще спить, не включився або попередній виступ усіх приспав, саме ти маєш їх розбудити. Як? Дуже просто!
- Усмішка. Люди підсвідомо віддзеркалюють емоції. Усміхнися — і вони усміхнуться у відповідь.
- Питання до залу. Запитай щось, наприклад: «Як вам сьогоднішній день?» або «Що могло б зробити ваш настрій ще кращим?» — і ти одразу отримаєш реакцію.
- Паузи. Спокійний тон, мовчазний погляд у зал… Інтрига. Усі чекають твого наступного кроку.
- Енергія. Навіть якщо ти втомилася, створюй таку атмосферу, щоб кожен повірив — сьогодні найкращий день.
- Фізичний контакт. Відбий «п’ятірку» гостям — це заряджає! Обійми попередницю на сцені або когось із гостей і скажи: «Відчуваю, що це тобі було потрібно. Можемо починати!».
Запитуй в аудиторії
Звернення до залу — це мастхев. Спитай думку слухачів, запропонуй висловитися. Це не тільки врятує тебе, а й зробить подію живою. Люди люблять, коли їх чують і дають можливість побути зіркою.
Будь непередбачуваною! Знаючи аудиторію, використовуй гачки залучення для всіх. Імпровізуй, лови момент. Не бійся відійти від своєї теми виступу. Ти жива, а не запрограмований робот. Найважливіше — відчуй момент. Не сприймай сцену як щось страшне. Це — можливість. Це — твій шанс кайфанути, запалити зал, отримати емоції й віддати їх у відповідь. І якщо ти кайфуєш — зал кайфує разом з тобою.