Що таке принцип Парето та як його застосовувати собі на користь

Він змінить твоє робоче (і не тільки) життя назавжди


АВТОР:

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 16 вересня 2024

Реклама

Ти, мабуть, помітила, що носиш приблизно 20% свого одягу 80% часу. Є кілька улюблених речей, у яких ти почуваєшся комфортно та виглядаєш стильно, тоді як решта чекають свого часу в шафі. Лише невелика частина гардероба приносить найбільше користі.

Або ж часто для створення справжнього смаку страви достатньо лише кількох ключових інгредієнтів. Наприклад, у пасті карбонара головними є яйця, сир, паста і бекон — лише кілька продуктів, що створюють основний смаковий профіль, тоді як спеції та додаткові елементи виконують другорядну роль. 

Це так званий принцип Парето

ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Принцип Парето свідчить, що 80% результатів походять від 20% зусиль. Названий на честь італійського економіста Вільфредо Парето, цей принцип початково стосувався багатства: він помітив, що 80% власності в Італії належали лише 20% населення. Однак цей принцип універсальний і може застосовуватися у багатьох сферах, зокрема й у роботі.

@clairerose

ЯК ЙОГО ВИКОРИСТОВУВАТИ НА ПРАКТИЦІ?

Уяви собі робочий день: не все, що ти робиш, однаково впливає на твої результати. Можливо, лише кілька ключових завдань приносять більшість користі, а інша частина — просто витрачання часу. Принцип Парето закликає нас визначити ці 20% найбільш ефективних завдань і зосередити на них свою енергію.

Аналізуй свою діяльність

Спочатку важливо зрозуміти, які з твоїх щоденних завдань дають найбільший результат. Проведи кілька днів, відстежуючи свою роботу: які справи займають більше часу, а які приносять найбільшу користь для твого розвитку / компанії? Це допоможе тобі побачити, що є тими 20%, які сприяють твоєму успіху.

Пріоритезуй завдання

Після аналізу легко зрозуміти, на чому варто зосередитися. Наприклад, якщо ти працюєш у сфері продажу, можливо, 80% прибутку приносять лише 20% клієнтів. Тож логічно більше уваги приділяти їм. Або, якщо ти ведеш проєкт, може виявитися, що декілька критичних завдань наближають тебе до мети швидше за все інше.

Відкидай зайве

Визначивши свої ключові завдання, не бійся делегувати або взагалі відмовлятися від менш важливих. Ти ж не хочеш витрачати свій час на те, що не приносить реальної користі? Відмова від дрібних або неефективних завдань звільнить простір для фокуса на головному.

Оптимізуй процеси

Після того як ти визначила свої 20%, варто задуматися, як можна ще більше підвищити їхню ефективність. Можливо, є інструменти або методи, які допоможуть працювати швидше або краще. Або ж можна створити системи, що автоматизують рутинні процеси, звільняючи ще більше часу на пріоритетні завдання.

@hannaschonberg

Регулярно переглядай свої пріоритети

Принцип Парето — це не одноразове рішення. Потреби та умови можуть змінюватися, тому важливо час від часу переглядати свої пріоритети, щоб переконатися, що ти й далі працюєш над тими завданнями, які приносять найбільший результат.

ЧОМУ ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Зосереджуючи свою увагу на найважливішому, ти можеш досягати кращих результатів, витрачаючи менше часу і ресурсів. Це не лише про те, щоб робити більше, а й про те, щоб робити розумніше. Принцип Парето допомагає знайти баланс між ефективністю і зусиллями, дозволяючи тобі не «згорати» на роботі, але при цьому досягати своїх цілей. Використовуючи цей підхід, ти зможеш перетворити 20% своїх зусиль на реальне досягнення результатів і побачиш, як кар’єра почне розвиватися стрімкіше й ефективніше.

Схожі статті
Реклама
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ