Київський торт, каштани та площа вільних людей. Із чим асоціюється столиця України?
«Як тебе не любити, Києве мій...»
«Як тебе не любити, Києве мій...» — проспівала? Ці рядки вже давно стали одним із символів міста та неофіційним (а з 2014 року — й офіційним) його гімном. Та про що ми ще згадуємо, коли думаємо про коханий Київ? Які речі, слова чи навіть смаки стали символами столиці?
Перші символи міста
Герб давнього Києва
Історія герба Києва сягає принаймні 1480 року, коли він був зображений у відомому рукописі Конрада Ґрюненберґа. Найдавніша відома печатка міста, що містить його герб, датується приблизно 1500 роком. На ній зображено натягнутий лук зі стрілою (або двома стрілами) в захищеному хмарами просторі.
Вважається, що таке зображення символізувало постійну оборону Києва від ворогів, здебільшого татар. У європейській геральдиці лук типово асоціювався з дикими та войовничими народами.
Найстаріший герб Києва, зафіксований на зображенні
Згодом були ще герби Київського воєводства у складі Речі Посполитої, герб Києва часів Російської імперії, нав’язаний російською владою, герб Києва під час Української революції 1917 року та багато інших. Остаточно офіційний герб міста затвердили у 1995 році, він незмінний і по сьогодні.
Офіційні символи
Герб та прапор
«Герб Києва, затверджений у 1995 році, являє собою щит із зображенням архангела Михаїла. На синьому полі герба видно срібну фігуру архангела Михаїла, що тримає вогняний меч-промінь та срібний щит з грецьким хрестом. Прапор міста, який був затверджений на тих самих засадах, що і герб, має синій колір, на якому видно зображення архангела Михаїла з герба», — пише Київська міська рада.
Прапор Києва
Офіційний герб та прапор зараз є перш за все відображенням історичної спадщини міста, його багатовікової історії, але й водночас ознаками сучасності та єдності, у якій є місце історичній тяглості. Однак це точно не ті символи, про які в першу чергу думають кияни та гості міста.
Неофіційні символи Києва
Київські каштани
Як сакури в Ужгороді чи кавуни в Херсоні, каштани є неофіційним символом та найсильнішою асоціацією з Києвом. Ці дерева вже давно стали невіддільною частиною його міського пейзажу, але не всім відома їхня історія. За однією з версій, каштани були завезені до Києва за наказом Миколи I. Той наказав посадити дерева на Бібіковському бульварі (нині бульвар Тараса Шевченка), проте результат йому не сподобався, і він віддав наказ їх викорчувати. Однак кияни вирішили не позбуватися дерев зовсім, а пересадити їх у дворики й парки. Так дерева, без яких сьогодні неможливо уявити столицю, й заполонили місто.
@thekyivlover
@thekyivlover
Київський торт
Київський торт, який усі гості столиці перевозили на небувалі відстані у купе та плацкартах, аби лише доставити його родичам, теж має цікаву історію. Є дві версії походження цього десерту. За однією з них, торт був створений за спеціальним рецептом на фабриці ім. Карла Маркса за допомогою неабияких зусиль і старань. За іншою, торт вийшов таким випадково. Кондитери чи то з необережності, чи то через вимкнене світло забули покласти яєчний білок у холодильник. Тоді начальники цеху, аби приховати цю ненавмисну помилку, напекли з білка коржі, які й додали у славнозвісний торт.
Milk Bar
Майдан Незалежності
Центральна площа Києва, відома як майдан Незалежності або просто Майдан, є важливим символом сучасної української історії. Вона стала місцем проведення ключових політичних подій, включаючи Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію гідності 2013-2014 років. Це місце, де писалася історія, де ми висловлювали свої прагнення і мрії, де відбувалися події, що змінювали долю країни. Це серце Києва, яке б’ється в унісон з ритмом життя міста і всієї України. Кожен, хто відвідує Майдан, стає частиною цієї великої історії.
@thekyivlover
Київська перепічка
Київська перепічка — ще один неофіційний символ Києва, особливо улюблений серед місцевих жителів і туристів. Це популярна вулична їжа, яка являє собою смажене тісто із сосискою всередині. Перепічку, яку почали продавати в лютому 1981 року, можна придбати в тому ж місці, де все й розпочалося: у невеличкому віконці на вулиці Богдана Хмельницького, 3, неподалік від станції метро «Театральна». Це місце стало своєрідною кулінарною візитівкою Києва, де завжди можна побачити чергу з охочих скуштувати цей простий, але дуже смачний перекус.
@vmistokyiv
Андріївський узвіз
Цю історичну вулицю, яка сполучає Верхнє місто і Поділ, часто називають київським Монмартром.
@marina.roxy
Узвіз відомий своїми художніми галереями (а місцеві художники виставляють власні роботи прямо на вулиці, створюючи справжню галерею просто неба), майстернями, сувенірними крамницями та історичними будівлями, такими як, наприклад, легендарна Андріївська церква — шедевр барокової архітектури, споруджений за проєктом знаменитого будівничого Бартоломео Растреллі.
@zaiarnyi_pasha
@zaiarnyi_pasha
Піднявшись на верхівку Андріївського узвозу, можна насолодитися панорамою міста, що відкривається з майданчика біля церкви.
Котлета по-київськи
Ще один важливий гастрономічний символ Києва, відомий далеко за межами України. Приготування котлети по-київськи, рецепт якої запозичили з французької кухні та переосмислили, вимагає майстерності та практики. Спочатку куряче філе тонко відбивають, потім кладуть усередину шматочок вершкового масла із зеленню, обережно загортають і панірують у сухарях. Далі котлету обсмажують до золотистої скоринки та доводять до готовності в духовці. Результат — хрустка зовні й неймовірно ніжна всередині котлета, яка тане в роті. Не знаємо, як ти, а ми вже їх замовляємо!
@kotleta.pokyivsky
Золоті ворота
Золоті ворота в Києві — це одна з найвизначніших історичних пам’яток України, яка втілює славне минуле та велич Київської Русі. Побудовані в XI столітті, за часів князя Ярослава Мудрого, ці ворота слугували головним в’їздом до міста та мали не лише оборонне, а й символічне значення.
@anna_gryshko
У 1982 році, до 1500-річчя Києва, завершилася реконструкція Золотих воріт, під час якої над старовинними залишками була зведена дерев’яна надбудова, що відтворює первісний вигляд споруди. Нині Золоті ворота є музеєм, де можна дізнатися більше про їхню історію та роль в обороні Києва, та одним з улюблених місць киян та гостей міста.