Культурна полиця: які книги, фільми й не тільки радить команда Cosmopolitan Україна

Знахідки, які варті уваги


АВТОР:

опубліковано: 8 липня 2024

Реклама

У постійній рубриці від Cosmo герої та героїні діляться своїми культурними знахідками: від найкращих фільмів та вистав до подкастів та книжок. Сьогодні в гостях у Cosmo — сама... digital-редакція Cosmo. Яка вистава змусила fashion-редакторку Юлю Чуєнок закохатися у балет, яка музика якнайкраще відображає характер beauty-редакторки Насті Леонової та який Youtube-проєкт улюблений одночасно для вебдизайнерки Каті Серегової та SMM-спеціалістки Олі Чави? Читай у нашому матеріалі.

Юля Николайчук, шеф-редакторка cosmo.com.ua

Книги

Мені здається, що в моєму оточенні (й не тільки) скоро не залишиться жодної людини, яка не знала б про те, що моє головне книжкове відкриття цього року — Ілларіон Павлюк. Я почала з його захопливої, містичної й місцями шаленої книжки «Я бачу, вас цікавить пітьма», яка завірусилася у TikTok і не тільки, й очікувано не змогла зупинитися лише на ній.

Наступною стала книга «Білий попіл», яка за моїм особистим критерієм binge-reading нічим не поступається «Пітьмі...» — це такі ж несподівані повороти сюжету, події, які часом важко пояснити, напруга та особлива атмосфера. Зараз я читаю «Танець недоумка» (попри те що фантастика — не зовсім мій жанр, у виконанні Павлюка мені заходить і вона) і подумки підганяю свого нового улюбленого автора, який зараз працює над четвертою книгою, щоб він завершив її якомога швидше.

Кіно і серіали

За своє життя я чула про «Твін Пікс» стільки, що деколи складалося враження, що я його бачила. Проте, соромно зізнатися, моє безпосереднє знайомство з творчістю культового Девіда Лінча сталося лише нещодавно. Я почала з «Малголланд Драйв» (що цікаво, після рекомендації в нашій же добірці найкращих горорів про Голлівуд), який спочатку захоплює всю увагу та змушує шукати розгадки разом з головними героїнями, а в кінці легким помахом режисерської палички перевертає сприйняття всього догори дриґом.

«Малголланд Драйв»

Потім був фільм «Твін Пікс: Вогню, іди зі мною», далі у планах, звісно ж, серіал. Мій лафхак для тих, хто також лише знайомиться з Лінчем: не намагайтеся пояснити те, що бачите, просто насолоджуйтеся.

«Твін Пікс: Вогню, іди зі мною»

Вистави

Поки всі полюють за квитками на вистави в Театрі Франка (я, звісно, не виняток), ще один мій краш — Театр Лесі Українки. Улюблена вистава останнього часу і єдина в житті, на якій я була двічі, — «Хвиля» за мотивами однойменного роману Тода Штрассера про експеримент шкільного вчителя, який ледь не вийшов з-під контролю. Вистава на 100% благодійна й дуже актуальна сьогодні. Також планую сходити на «Отелло» в режисурі Давида Петросяна (теж у Театрі Лесі) і, звісно ж, на перлину Театру Франка — «Калігулу».

«Хвиля»

Музика

Є comford food, а є comfort music — для мене це плейлист All Out 2000s у Spotify. Важко пояснити чому, але хіти нульових мене заспокоюють, завжди змушують підспівувати, попри відсутність у мене талантів до цього, та пританцьовувати. А ще вони дуже сексі, як на мене, загалом обожнюю розслаблений, грайливий вайб 2000-х як у музиці, так і в стилі.

Подкаст чи шоу на Youtube

Наразі не дивлюся якесь конкретне шоу, проте стежу за інтерв’ю, які з’являються на різних каналах, з людьми, які мені цікаві. Серед того, що дивилася останнім часом: інтерв’ю з Іваном Уривським, Василем Байдаком та Олександром Рудинським.

Збір

Два збори 4-го батальйону оперативного призначення «Сила Свободи» НГУ «Рубіж»: на нічні камери для FPV-дронів та на ремонт бойових машин.

Юля Чуєнок, fashion-редакторка cosmo.com.ua

Книги

Я не пам’ятаю, як називається ця хвороба, аля я просто обожнюю купувати книжки! Зазвичай, купую їх значно більше, аніж встигаю прочитати. Щоб прискоритися, намагаюся читати дві-три паралельно: щось із психології, щось художнє та щось із науково-популярної літератури для загального розвитку. Тому поділюся своїми трьома must read з кожної категорії.

Рекомендація №1 — Мелоді Бітті, «Долаємо співзалежність». На мою скромну думку, одна з найпотужніших книжок про нездорові стосунки та те, чому так важко з них викарабкатись і як зрештою це можливо зробити. Надзвичайно сильно та життєво, дуже багато разів я ловила себе на думці, що авторка пише просто про мене. І до мене.

Ще минулого літа я дуже полюбила відволікатися від життя лайтовою, фановою літературою. Для мене це — трилери. «Санаторій» Сари Пірс я проковтнула за одну ніч! Вважаю, аби не спойлерити, такого опису достатньо. P.S. Будь ласка, кому я позичала книгу — поверніть її власниці!

Зараз інколи помічаю пробіли у знаннях з різних галузей. І хоча неможливо знатися та розумітися на всьому, намагаюся хоч трошки закривати ці пробіли. Так, зараз на моїй книжковій поличці — «Коротка історія філософії» Найджела Ворбертона. Написана дуже просто і захопливо про те, що Арістотель вважав справжнім щастям, чому ми не помічаємо слона в кімнаті, хто такі епікурейці та ще more & more цікавих фактів.

Кіно

Якби мене попросили назвати один-єдиний фільм, який варто переглянути кожній жінці, — це була б стрічка «Бідолашні створіння». Я далеко не кінокритик, не можу проаналізувати акторську гру та неймовірні кінематографічні прийоми, крім як описати все це словами «потужно» та «неймовірно красиво», але я вражена сенсами, які закладено у стрічку. Кожен діалог — навіть гумористичний — має в собі стільки глибини!

Так, фільм про фемінізм. Але, на мою думку, головна ідея трошки далі від боротьби за права і трошки ближче до того, як жінка має любити і приймати себе: бути абсолютно самостійною в задоволенні своїх потреб, не чекати, що її хтось врятує, робити і казати, що хочеться, а не що прийнято / доцільно.

Банальна фраза, але тут вона на місці: у головній героїні кожна може впізнати себе в певний момент життя. Мій особистий тригер — діалог на пароплаві, де Беллу запитують про її обранця:

— Чому ти з ним?

— Бо маю надію, що буде краще.

(На цьому моменті жінки після психотерапії поблажливо усміхаються.)

Я переглядала фільм уже тричі. І не планую на цьому зупинятися.

Вистава

Не знаю, чим це пояснити, але в театрі я люблю максимально трагічні драматичні постановки. Моя особлива любов — балет. І вона почалася з однієї-єдиної постановки «Київ Модерн-балету» Раду Поклітару — «Жизель». Зізнаюся, що була абсолютно не готова сприймати щось настільки потужне того вечора: я не читала опис балету, не розуміла, хто виступатиме і про що це все. Але вже десь на 15-й хвилині зрозуміла, що не відриваю очей від сцени, в середині — що плачу, а наприкінці — що слова взагалі не потрібні, коли є танець.

Подія

Не експертка у темі вінтажу, проте точно впевнена в експертизі моїх хороших знайомих, які регулярно влаштовують у Києві класні вінтажні маркети EatMyVintage. Різнохарактерні прикраси з багатою історією, широкий селект парфумів, декор для дому та особливий одяг — сейлери маркету мають на меті поширювати красу, популяризуючи культуру свідомого споживання. Також EatMyVintage має традицію підтримувати наших захисників: 15% зібраних за івент коштів організатори та кожен із сейлерів передають на актуальні збори. За розкладом маркету можна стежити тут.

Збір

Щиро вірю, що всі найважливіші збори сьогодні — для наших захисників. Але якщо у тебе є змога, підтримай регулярні збори волонтерів притулку «Сіріус» (а краще приєднуйся до команди і навідай песиків, вони ду-у-уже дружелюбні!). Твої 10-15 грн щотижня — це дуже щасливі хвостики, корм та смаколики для них. Зараз у притулку близько 3 тисяч тварин, частина — врятовані з окупованих територій. Давай подаруємо їм трішки любові!

Настя Леонова, beauty-редакторка cosmo.com.ua

Вистави

Головним джерелом естетичних вражень останнім часом для мене став театр. У червні відвідувала вистави «Кассандра» Давида Петросяна і «Камінний господар» Івана Уривського — сучасні постановки пʼєс Лесі Українки. Дуже рекомендую познайомитися ближче з українським театром — будемо полювати за квитками та наповнюватися новими сенсами разом.

«Камінний господар»

Книжки

Протягом останнього місяця читала більше віршів, ніж прози: беру з полички антології української поезії XX ст., молодої української поезії та «Так ніхто не кохав», усі — видані «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», і поринаю в них. Поезія — те, що завжди наповнює, зміцнює і надихає мене. Назву зараз тільки по одному імені — хоч їх настільки багато, що не злічити. Класик: Майк Йогансен. Наш сучасник: Мирослав Лаюк.

Кіно і серіали

Перегляд фільмів і серіалів поки на паузі через брак часу — про тих же «Бріджертонів» я декілька разів писала матеріали, проте ще не додивилася останній сезон. «Добʼю» його і перейду до «Дому дракона»!

«Бріджертони», 3-й сезон

Музика

А от музика завжди зі мною, впродовж усього життя. Зараз мій романтичний і girlie настрій супроводжується піснями Тейлор Свіфт і Сабріни Карпентер (це мої крашині), бадьорий — треками A$AP Ferg, а класичний «Настічний» — Depeche Mode, Foals і всім іншим, що слухаю роками й про що ще обовʼязково розповім (якщо шеф знову кликатиме мене до своєї рубрики!).

Подія

У захваті від краси fashion shows Тижня моди Haute Couture сезону осінь-зима — 2024/2025. Запамʼятався показ The Phoenix бренду Schiaparelli. А шоу Dior Couture, на якому були представлені сукні у природній колірній гамі, що вільно струменіють тілом, ніби потік шовку, натхнені 1920-ми та античним спортом, — breathtaking.

Збір

Прошу підтримати збір мого знайомого на 2 Starlinkʼи для 1-го самохідного артилерійського дивізіону 67-ї ОМБр.

Настя Якубишин, lifestyle-редакторка cosmo.com.ua

Книги

З останніх мене щиро вразили «Солодка Даруся» Марії Матіос і «Ніколи не відпускай мене» Кадзуо Ішіґуро. Вони дуже різні, але обидві по-своєму важливі. «Солодка Даруся» лежала у мене непрочитаною дуже довго, оскільки я випадково дізналася кінцівку і боялася дочитати до цього моменту самостійно. Узагалі я постановила собі обов’язково читати серед кількох книг хоч одну українських авторів та авторок, особливо сучасну українську літературу, адже довгий час вона проходила повз мене. А коли, як не зараз, це надолужувати?

«Ніколи не відпускай мене» я читала у книжковому клубі The Ukrainians і відтоді думаю про неї хоч раз на тиждень. Особливо цінним у читанні цієї книги був простір, у якому я змогла її обговорити. Так, мені завжди якісь моменти врізаються у пам’ять краще, якщо у клубі була палка дискусія про щось, у ході якої я з кимось у чомусь не погоджувалася.

Кіно і серіали

Дуже сподобався «Будинок “Слово”. Нескінчений роман», на який у кіно ходила у травні. У фільмі розповідається про кооперативний будинок «Слово», який за наказом Сталіна збудували у Харкові у 1920-х роках. Туди заселили людей, які потім увійшли в історію як письменники та поети Розстріляного відродження. Переказувати сюжет не буду, але гостро пам’ятаю, як увесь зал мовчки сидів і схлипував після титрів. Це наша історія, яку потрібно знати, яку не можна забувати і яку треба постійно, постійно собі нагадувати.

«Будинок “Слово”»

Вистави

Одне слово, три букви — «МУР». Я завжди любила мюзикли, але це для мене був новий рівень. Це перший український мюзикл про письменників епохи Розстріляного відродження (класно, що так багато всього зараз з’являється, де ми знову згадуємо призабуті сторінки нашої історії).

Хвильовий, Курбас, Сосюра, Семенко постають перед тобою — такі справжні, живі, талановиті. Візуал, костюми, символізм, образи, танцювальні постановки, шуба Семенка — мене вразило все. Хоча в центрі тут теж інтелектуальна еліта Розстріляного відродження, однак на противагу фільму вона виглядає, звучить і відчувається дещо по-іншому. 10 з 10 від мене. Це точно одна з найкращих вистав, які я бачила у Львівській опері.

«МУР»

Виставки

Не знаю, чи це рахується, але я нещодавно ходила у Ботанічний сад ЛНУ ім. І. Франка у Львові й застала виставку кактусів. Був дуже сонячний день, +30, а там купа народу, лунає Aerosmith і люди кактуси розглядають. Так воно мені було мило, так потішно, що, попри все, для нас важливі такі речі.

Подкаст чи шоу на Youtube

Нещодавно відкрила для себе The Dior Book Tote Club, де відомі акторки діляться своїми книжковими фаворитами. Як на мене, обговорювати свої улюблені книги — це майже інтимний процес. Тому так приємно почути, як відомі особи, котрих ти зазвичай бачиш лише на червоних доріжках і у фільмах, діляться чимось, що їм близьке і важливе. Особливо сподобався випуск із Крістен Стюарт і Розамунд Пайк.

Музика

Останнім часом слухаю Mitski — Liquid Smooth, Jimmy Ruffin — What Becomes of the Brokenhearted і новий альбом Billie Eilish (чесно кажучи, усі пісні).

Оля Чава, редакторка соціальних мереж Cosmopolitan Україна

Книги

Повість Франсуази Саган «Bonjour, печале!» — must-read на літо. Юність, курорти, легковажність, флірт та закоханість — основа книги. Роман досліджує теми молодості, сексуальності, моральної відповідальності, відчуження та емоційної складності людських стосунків. Стиль Саган характеризується чітким і лаконічним викладом, що відображає внутрішній світ головної героїні та її конфлікти.

Крім неоднозначного сюжету, роман відрізняється своєю атмосферністю — запах Середземного моря, палюче сонце, курортна закоханість та атмосфера відпочинку відчуваються через папір сторінок.



Кіно і серіали

Пораджу фільм, про який чули вже, напевно, всі, але раптом хтось ще не встиг переглянути — ви зобов’язані це зробити. «Люксембург, Люксембург» Антоніо Лукіча. Неймовірні Курган & Agregat у головних ролях, суржик, чорний гумор, «пацанська» філософія та ностальгія за Україною нульових. Цей фільм точно залишить приємний слід у твоєму серці.

«Люксембург, Люксембург»

Вистава

Якщо театр у 2024 році, то це, звісно, Іван Уривський. У мене match стався з «Безталанною». Гра акторів, вишуканий мінімалізм у декораціях, музикальний супровід — усе говорить про геніальність вистави. «Безталанна» важка, вона розібʼє серце, але змусить переосмислити деякі речі в житті й по-новому закохатися в українську драматургію.

Якщо думка про те, щоб вихопити квиток за 3 місяці, не збуджує, раджу відвідати «Комедію на руїнах» у Театрі Франка — легко, смішно, артистично.

«Безталанна»

Подкаст чи шоу на Youtube

«WAS: популярна історія». Легко та критично про головні історичні події. Канал прокачає твій мозок, підкріпить інтелект і дасть відповіді на питання «Що?» і «Чому?». WAS — це маловідома історія, добірки яскравих персонажів, топи найзначніших подій.

Збір

Пораджу збір, який я підтримала останнім: допоможіть зібрати на пікап для ССО. Підтримати збір можна за посиланням.

Катя Серегова, вебдизайнерка

Книги

Нещодавно до моїх рук потрапила книга «Творчий акт: спосіб буття» Ріка Рубіна. Після її прочитання погляд на все довкола кардинально змінюється. Автор досліджує різні аспекти творчого процесу, пропонує нам глибокі інсайти та практичні поради щодо розвитку креативності в будь-якій сфері життя. Книга надихає на пошук нових шляхів самовираження, наголошує на важливості інтуїції, відкритості та постійного навчання. Завдяки особистому досвіду автора та його унікальному баченню «Творчий акт: спосіб буття» став справжнім путівником для всіх, хто прагне розкрити свій творчий потенціал.

«Джерелом творчості є здатність дивитися глибше. Бачити далі звичного й буденного, сягаючи того, що в іншому випадку могло б лишитися невидимим», — Рік Рубін.

Кіно і серіали

Після перегляду цієї роботи довго не перестаєш думати про побачене. «І будуть люди» — серіал українського режисера Аркадія Непиталюка. Розповідає про життя українського села на початку XX століття, охоплює період від Першої світової війни до початку колективізації. На прикладі кількох родин показано складні соціальні та політичні зміни, які приходять у життя простих людей. Завдяки реалістичним героям та загальній атмосфері «І будуть люди» глибоко занурює нас в історичні події та виклики, з якими стикалися українці того часу.

«І будуть люди»

Подкаст чи шоу на Youtube

Уже давно спостерігаю за проєктом на Youtube «WAS: популярна історія». Тут можна почути цікаві та маловідомі факти з історії. Ведучі каналу досліджують різні епохи та події, розкриваючи їх через несподівані деталі та захопливі сюжети. Особисто мені імпонує не лише зміст, але й доступна подача матеріалу та якісна візуалізація, канал робить історію зрозумілою та цікавою для широкої аудиторії. «WAS: популярна історія» — ідеальне місце для тих, хто хоче розширити свої знання та дізнатися більше про світове минуле.

Збори

Дуже важливо підтримувати наших військових. Тому пропоную тобі зробити добру справу, а саме задонатити на збір «Білка», до якого я долучилася, взявши невелику суму від загальної.

Крім того, хочу звернути твою увагу на збір Сергія Стерненка «Час повертати борги» на 5400 дронів для ЗСУ. Кожен внесок має велике значення. Разом ми зможемо підтримати наших захисників і наблизити перемогу!

Схожі статті
Реклама
ПОПУЛЯРНІ