Як не боятися самовиражатися та почати жити за власними правилами: 10 дієвих порад
Пам’ятай: боятися — це не привід не діяти. Сміливо йди вперед і встановлюй свої правила!
опубліковано: 14 жовтня 2024
Незабаром тобі треба виступати перед аудиторією, і що ближче виступ, то страшніше. Або тобі подобається та червона сукня, але здається, що вона не для тебе. Чи ти хочеш зайнятися танцями, але думаєш, що туди ходять лише спортивні та стрункі. Або ти прагнеш очолити новий напрям на роботі й отримувати вищу зарплату, але хто ж тобі таке довірить? Що об’єднує всі ці ситуації? Правильно: страх самовираження та невіра у свої сили. Бажання сховатися, бути непримітною і такою, як усі. Знайома хоч одна із цих ситуацій? Тоді розберімося, хто винен і що робити.
Страх самовираження — це абсолютно нормально. Якщо зазирнути глибоко в історію, то колись люди жили в умовах, де триматися «своєї зграї» було важливо для виживання. Робити щось незвичне могло бути небезпечно, адже той, хто залишався наодинці без підтримки групи, опинявся перед смертельними загрозами. Часи йшли, але все змінювалося повільно. Полювання на відьом, цькування, репресії… Звісно, наші батьки, які застали складні часи, не могли навчити нас бути яскравими, йти проти системи й ламати правила.
Проте завжди були ті, хто кидав виклик системі: Леонардо да Вінчі, Майкл Джексон, Хюррем Султан, Марія Кюрі. Люди, які кидали виклик системі, створювали щось нове без підтримки оточення, а часто навіть і попри спротив, люди, які… були собою. Вони робили й жили так, бо не могли по-іншому. І врешті, історія пам’ятає їхні імена. Сьогодні самовиражатися стало простіше, а зробити це можна навіть за допомогою тільки телефону — Instagram, Telegram, YouTube. Але страх залишився. Той голос у голові, що шепоче: «Чого ти висовуєшся? Ти хто така? Що ти вмієш?».
Німецьке вино Latinium, яке ти неодноразово бачила в магазинах у синіх пляшках, має лозунг: «Твій Latinium — твої правила». Це вино неодноразово підтримувало сміливі проєкти, захоплювалося митцями, а у своєму Instagram-акаунті постійно підіймає різні цікаві теми, які всі так чи інакше стосуються самовираження та сміливості бути собою.
А зараз Latinium дасть декілька порад, як перестати боятися і почати жити своїм життям. Хто знає, може світ очікує саме на твій прорив!
1. Часто той голос у голові — це голос батьків, які колись критикували або забороняли. Учися відокремлювати думки інших від своїх власних. Ти маєш право чинити так, як вважаєш за потрібне, і прийняти те, що близькі можуть не схвалювати твій вибір. Їхня думка — лише одна з багатьох.
2. Розвивай внутрішню опору. Цей пункт тісно пов’язаний з попереднім. Це означає, що ти сама собі дозволяєш жити так, як хочеш, незалежно від думки соціуму, але несеш відповідальність за свій вибір.
3. Готуйся до подій, яких боїшся. Прокрути в голові можливі реакції, розмови та питання, які можуть виникнути. Хоча передбачити все неможливо, це допоможе відчути себе впевненіше і бути готовою до різних ситуацій.
4. Навчися говорити «ні». Часто люди, які бояться бути собою, не вміють поводитися зі своєю агресією та межами. Вони не вірять, що мають цінність, тому надають іншим право чинити на власний розсуд, навіть коли їм самим це не підходить. Вміння говорити «ні» тісно пов’язане зі страхом не виправдати очікування інших людей. Адже, задовольняючи інших, люди можуть підвищити свою цінність. Але це не так. Ти цінна сама по собі незалежно від того, відмовляєш чи ні.
5. Прикидайся, поки не повіриш сама. Уяви себе людиною, якою захоплюєшся. Вивчи її поведінку: як вона говорить, рухається, реагує на різні ситуації. Почни використовувати ці риси у своїх діях, особливо в моменти, коли відчуваєш страх чи невпевненість. Адже це не ти виступаєш перед публікою чи носиш ту червону сукню — це та людина, на яку ти рівняєшся. Із часом твій мозок звикне до нових моделей поведінки, і страх поступово ослабне. І тоді ця роль перестане бути просто грою, вона стане частиною твоєї нової, впевненішої версії.
6. Шукай власні способи самовираження і спілкування з людьми, не порівнюючи себе з іншими. Важливо зосередитися на власних бажаннях і відчуттях, а не на чужих прикладах. Не варто думати: «Ось Марина веде блог і постійно знімає сторіс, значить, і мені треба так робити». Постав собі запитання: «Що я отримаю, якщо почну діяти як Марина? Чи дійсно це мені підходить?». Усі ми різні. Якщо Марина — природжена публічна особа, це не означає, що й тобі потрібно такою бути. У тебе є свої унікальні якості й таланти, яких немає у неї, — зосередься на них.
7. Випиши всі свої досягнення й повісь цей список на видне місце. Перечитуй щодня, аби пам’ятати, наскільки ти сильна й талановита.
8. Згадай свій минулий досвід. Якщо розумієш, що у твоєму житті вже були моменти, коли ти сміливо виражала себе і була задоволена цим, ти починаєш будувати фундамент впевненості. Усвідомлення, що ти вже проходила через подібні випробування, зміцнить твою віру в себе та допоможе подолати страх.
9. Практикуйся у малих групах. Спочатку протестуй свою ідею чи навичку в маленькій групі. На відміну від великих аудиторій у невеликому колі ти будеш почуватися комфортніше і впевненіше. Знайди таку групу, де зможеш регулярно практикуватися та розкривати свій потенціал, і побачиш, як страх перед самовираженням потроху поступається місцем впевненості.
10. Змирися з можливими помилками. Вони допомагають отримувати цінні уроки та зростати. Перестань боятися їх і сприймай як частину життя, адже лише через спроби ми стаємо кращими. Врешті, ти — більше ніж твої успіхи чи помилки.
Пам’ятай: боятися — це не привід не діяти. Сміливо йди вперед і встановлюй свої правила! А свої маленькі й великі перемоги святкуй за келихом ігристого Latinium.