Як підтримати людину, яка пережила сексуальне насильство: 5 порад від психотерапевтки

Як дібрати правильні слова та допомогти пережити цей досвід


ФОТО: Gettyimages

опубліковано: 9 серпня 2024

Реклама

Сексуальне насильство завдає глибокої психологічної травми людині та може зруйнувати її зсередини. Розуміючи глибину цього впливу, російські окупаційні війська використовують тактику насилля проти мирного населення України: знущаючись із жінок, принижувати та нищити українську націю. Як бути, коли ваша близька людина постраждала від сексуального насильства під час війни або стала його свідком, розповідає психологиня та кураторка проєкту GIDNA від фонду Future for Ukraine («Майбутнє для України») Анна Грубая

Будьте толерантними

Жінка, яка зазнала сексуального насилля, не живе в ізольованому світі. Вона може переживати ретравматизацію, читаючи новини в соціальних мережах, спостерігаючи ситуацію навколо. Навіть прості запитання: «Як ти впоралася? Як ти пережила окупацію?» — можуть викликати у неї болючі спогади та надміру травмувати. Пропонуючи допомогу, будьте максимально толерантними. Спершу просто запитайте: «Як ти?»

Будьте поруч

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), що виникає у жінки після сексуального насильства (зґвалтування, примусового оголення та огляду, жартів сексуального характеру, погроз, доторкання), може супроводжуватися інтрузіями (повторне переживання події), флешбеками, постійними нав’язливими думками про минуле, порушеннями сну та іншими порушеннями роботи центральної нервової системи. Надзвичайно важливо для близьких у цей період бути поруч та стати тими, кому жінка зможе довірити свій біль.

Захисним механізмом може також бути чорно-біле мислення: «Нікому не можна довіряти». Так працює психіка, аби вціліти, це одна з дієвих стратегій на конкретний період часу. Аби знову почати довіряти людям, жінці потрібні час і позитивний досвід. Будьте просто поруч, покажіть, що вам можна довіряти. Стабільність — це найкраще, що можна дати жінці в цей період. 

Не засуджуйте. У зґвалтуванні винен лише той, хто чинить насилля

Після пережитого сексуального насильства жінка може відчувати провину або сором. Але це не природні почуття, вони нав’язані соціумом. Зокрема, через те, що тема сексуального насилля дуже стигматизована у суспільстві, постраждалі жінки рідко звертаються по допомогу до психолога та намагаються самотужки впоратися з травмою. Більшість із нас навчені з дитинства: «Справляйся сама» або «Усім важко, треба якось давати раду всьому».

Але коли жінка не може впоратися самотужки та поділитися з кимось пережитим травматичним досвідом — вона залишається ніби у пастці власних думок та нав’язливих ідей про те, що могла б якось цьому запобігти. Такі почуття руйнують зсередини. Тому про це варто говорити відкрито та вголос. Кожна жінка має знати, що провина за зґвалтування лежить лише на кривднику. 

Жінка, яка пережила сексуальне насилля, — не жертва

Вона має здатність упоратися з травмою, і для цього їй потрібна кваліфікована допомога психолога, щоб знову повірити у власні сили та подолати вплив травми на своє життя. Жінка гідна керувати власним майбутнім, а не залишатись у безпорадному стані жертви. Якщо у жінки немає кола близьких людей, кому можна довірити власний біль та чиєю підтримкою можна заручитися, терапія стане порятунком. 

Діліться інформацією про проєкти, що допомагають

Ми як суспільство теж можемо допомогти жінкам пережити страшні наслідки сексуального насильства. Поширюйте інформацію про проєкти, що надають кваліфіковану психологічну допомогу, серед тих, хто її потребує. 

Одним з таких проєктів є GIDNA від благодійного фонду Future for Ukraine, що надає безоплатну анонімну та кваліфіковану допомогу психолога жінкам, які пережили або стали свідками сексуального насильства з боку російських окупантів. Психологині GIDNA застосовують інтегративний підхід у роботі із жінками різного віку та отримують постійний супровід і супервізії від фахівців Ізраїльської коаліції травми. 

На проєкті жінка отримує до 20 безоплатних анонімних сесій із психологом, які допоможуть відшукати внутрішні точки опори, стійкість і знайти сили рухатися далі. Щоб подати заявку на участь, заповніть форму на сайті gidna.org або зателефонуйте за номером +38 (050) 909-88-81. 

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ