Як подружитися зі своїм внутрішнім критиком: 5 простих способів
До самих себе ми часто буваємо значно жорсткіші, ніж до інших. Як побороти внутрішнього критика — розповідає психологиня
ФОТО: @weworewhat
опубліковано: 8 січня 2025
Часто на шляху свого щастя стоїмо ми самі — а точніше, той маленький противний голос усередині нас, який каже: «Ти не зможеш». Внутрішній критик — серйозна загроза повноцінному життю з втіленими мріями та актуалізованими талантами. Тому варто вміти вчасно затулити йому рота і жити своє найяскравіше життя. Як це зробити — розповідає запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.
Я не буду вдаватися у зайві теоретизування, бо голос свого внутрішнього критика знає кожна з нас. Це оте жахливе відчуття невиправданих надій, миттєва думка «яка ж я дурна / невдаха / негарна» або непохитна віра в те, що щастить усім навколо, але не тобі. І хоча у внутрішнього критика є свої позитивні сторони (він підсвічує точки зростання, мотивує планувати та раціонально приймати рішення), його частіше варто прикрутити до мінімуму. І ось як це можна зробити.
Спосіб перший: найпростіший
Якщо ти тільки починаєш працювати зі своїм внутрішнім критиком, варто розпочати саме з нього — адже це базовий варіант, який не потребує особливих зусиль. Треба лише визнавати присутність внутрішнього критика одразу, як вдаватимешся до негативного самооцінювання. Наступного разу, коли почнеш погано про себе думати, просто подумки проговори фразу на кшталт «О, знову мій внутрішній критик увімкнувся». Таким чином ти відокремиш власні оціночні судження від реальності.
@weworewhat
Спосіб другий: переформатування
Тут знадобиться вже трошки більше зусиль, адже кожного разу, коли в голові звучатиме негативна думка про себе, тобі треба буде її змінити на позитивну або нейтральну. Найпростіше це робити через «але»: «Я зробила помилки в проєкті, АЛЕ наступного разу виділю більше часу на перевірку»; «Я не прочитала заплановані 30 книг, але отримала справжнє задоволення від читання». Майже будь-яка поразка — це як мінімум досвід, тому після декількох спроб ти зможеш легко проводити такі когнітивні переформатування у своїх думках.
Спосіб третій: співчутливий
Для самих себе ми часто буваємо значно жорсткіші, ніж до інших. Ось чому в цьому способі я пропоную уявити, що ти звертаєшся до близької подруги, і подумати: а що ти відповіла б, якби так погано про себе казала твоя подруга? Думаю, ти проявила б значне співчуття, підтримку чи піклування. І саме так ставитися варто і до самої себе. Тому наступного разу спробуй поставитися до себе з не меншим співчуттям та турботою.
Спосіб четвертий: письмовий
Ідеальний варіант для тих, хто любить вести записи, заповнювати планери чи щоденники. І звісно ж, дуже дієвий, адже ми будемо перевіряти негативні судження на об’єктивність. Записуй кожну думку, що містить самокритику, протягом дня, а потім — як матимеш вільний час — випиши всі факти, що підтверджують цю думку, і всі, які її спростовують. Наприклад, якщо ти вважаєш себе фінансово неуспішною, загугли середню зарплату у своєму місті, матеріальні блага, які мають твої ровесники, і зроби висновки. Швидше за все, вони не будуть на користь критика.
@weworewhat
Спосіб п’ятий: глибинний
Часто нам легше повірити у твердження, які супроводжують нас тривалий час, і корені внутрішнього критика можуть сягати раннього дитинства. Тому, якщо ти готова до глибокої роботи зі своїм критиком, спробуй пригадати, від кого ти вперше або найчастіше чула такі ж негативні фрази, які говориш сама собі. Можливо, колись тобі це казали батьки, сестра чи однокласники. Можливо навіть, що це твердження не стосувалось особисто тебе, але дуже міцно вкорінилося у твоїх думках. Розуміючи походження таких критичних зауважень, ти зможеш їх поступово відокремлювати від власних переконань і позитивніше оцінювати власні здобутки.
Нагадаю, що ми не прагнемо повністю заглушити свого внутрішнього критика — іноді його зауваження доречні та допомагають розвиватися. Однак так само за його гучними докорами може губитися твій власний голос унікальної особистості, яка може дозволити собі бути неідеальною. А цей голос має звучати якомога гучніше!