Як проявляти любов до себе: 6 кроків до внутрішньої гармонії

Що означає — любити себе


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Instagram-акаунти: @keziacook, @maanuness

опубліковано: 9 травня 2024

Концепція любові до себе має безліч нюансів, і вона набагато складніша, ніж те, в чому нас намагаються переконати інфлюенсери з TikTok. Чи можемо ми просто купити купу масок для обличчя, почати готувати корисну їжу та вважати, що добре дбаємо про себе? Якщо ти намагаєшся зрозуміти, як це — любити себе, ти не самотня. Хоча питання може здатися простим, насправді все зовсім не так.

Постійна експертка з питань стосунків у додатку Chispa від Match Group Габріела Рейес пояснює: «Це не означає, що ми ніколи не помиляємося або не маємо жодних недосконалостей, але це означає, що ми ставимося до всіх аспектів себе і наших дій, позитивних чи негативних, з добротою і любов’ю».

Звучить легко, чи не так? За винятком того, що ми виросли, думаючи, що любов до себе і турбота про себе — це синоніми, наприклад, масажу. Консультантка з питань стосунків та медична експертка Flo, докторка філософії Морган Катліп каже, що все трохи складніше. «Ми знаємо, що таке любов, коли йдеться про домашнього улюбленця, дитину чи партнерські стосунки, але чомусь переосмислюємо її значення, коли йдеться про нас самих, — пояснює вона. — У нас є стосунки із самими собою, і любов до себе — це те, як ми їх плекаємо».

Ставлення до себе з любов’ю не завжди приходить природно, особливо якщо ти пережила травму та проходиш через складні життєві випробування. Ось чому, перш ніж полюбити себе, потрібно бути доброю до себе. «Задовольняй свої базові потреби та практикуй турботу про себе, висипляючись, збалансовано харчуючись або звертаючись до близької людини за соціальною підтримкою, — радить засновниця LifeTherapy Practice Ешлі Прехтль. — Знаходь час, щоб робити те, що живить твоє тіло, розум і душу: чи то фізичні вправи, медитація, читання або проведення часу з близькими».

Але це лише початок. Коли твої базові потреби задоволені, настає час по-справжньому закохатися в себе. І якщо ти шукаєш щось трохи глибше, ніж просто читати купу позитивних афірмацій (без прикрас — ми теж любимо афірмації!), то ти потрапила в потрібне місце. Нижче три експертки зі стосунків розповідають, як по-справжньому полюбити себе, і для цього не потрібні книжки з догляду за собою чи спа-салони (але ми все одно ніколи не відмовимося від SPA-дня!).

1. Стався до себе як до друга

Як ми згадували вище, більшість із нас без проблем проявляють любов до своїх домашніх улюбленців і партнерів, але коли справа доходить до нас самих — це зовсім інша історія. Ось чому Рейес закликає ставитися до себе як до друга. «Що я помітила у багатьох своїх пацієнтів, так це постійне самоприниження, — пояснює вона. — Вони недоброзичливі, принижують і зневажають лише себе. Якщо ти докладеш зусиль, щоб розмовляти із собою так, як з найкращим другом, тобі буде легше знайти любов, на яку ти заслуговуєш, і дати її собі».

2. Установи особисті кордони (і дотримуйся їх!)

Відомий факт: усі експерти сходяться на думці, що особисті кордони дорівнюють любові до себе. Але всі ми знаємо, що встановлення цих кордонів може бути дещо незручним, особливо спершу. Хоча це легше сказати, ніж зробити, повір, що насправді кордони призначені для збереження стосунків — як із собою, так і з іншими.

«Коли ти встановлюєш і дотримуєшся кордонів, ти створюєш обставини, в яких ці стосунки є безпечними, — каже Катліп. — Коли наші стосунки в безпеці, вони процвітають. Що може бути кращим способом практикувати любов до себе, як не створення безпечних і люблячих кордонів з іншими й із самою собою, щоб ваші стосунки могли квітнути?»

І хоча спочатку це може бути важко, але чим більше ти звикаєш говорити «ні» іншим (і «так» собі!), тим легшим це стає. «Установлюючи здорові межі, ти визначаєш пріоритети своїх потреб та вподобань, — додає Прехтль. — Ти також повідомляєш собі та іншим, що твої потреби варті поваги. Це підтверджує твою самоцінність і зміцнює думку про те, що ти заслуговуєш на добре ставлення до себе».

3. Дотримуйся даних собі обіцянок

Пам’ятаєш обіцянку, яку ти дала собі на Новий рік? Або обіцянку, дану в середині тижня, не вживати ні краплини рожевого вина? Так, ми всі там були — давали собі обіцянки, які не могли виконати з тієї чи іншої причини. Але ось у чому річ: дотримання цих обіцянок насправді є великою частиною любові до себе.

Катліп пояснює це так: «Щоразу, коли ми порушуємо обіцянку, дану собі, ми підриваємо наше почуття довіри або віри в себе. Врешті-решт ми відчуваємо себе ненадійними та не можемо виконати те, що задумали». Подумайте про це, як про справжній ghosting — за винятком того, що ти ґоустиш себе! Не класно, правда? Тож якщо ти заприсяглася не пити в середині тижня, зупини свій вибір на безалкогольних коктейлях і мінеральній воді. Щоразу, коли ти виконуєш обіцянку, це наче петля зворотного зв’язку, яка зміцнює твою віру в себе і підвищує впевненість у собі.

А поки ти цим займаєшся, зроби прояв поваги та емпатії до себе частиною своєї щоденної рутини. Прехтль пропонує почати з маленьких кроків, таких як прості позитивні афірмації, визнання своїх потреб і справжнє знайомство із собою — своїми вподобаннями, інтересами тощо. Ідеться про те, щоб ставитися до себе з такими ж повагою та інтересом, з якими, як ти сподіваєшся, ставитимуться до тебе інші. Зрештою, ти справді неймовірна, тож чому б не сприймати себе відповідно?

4. Будь своїм власним дискусійним клубом

Пам’ятаєш шкільні дебати, де тобі доводилося відстоювати ідеї, з якими ти не завжди погоджувалася? Час спрямувати цю енергію в потрібне річище, адже це — вирішальний крок на шляху до любові до себе. «Навіть якщо ти досі щиро віриш у свій негативний наратив, дискутуй і відстоюй, чому він не відповідає дійсності», — каже Рейес. Вважай це дозволом поставити під сумнів будь-яке негативне самосприйняття, яке може домінувати у твоїх думках.

Для цього варто почати з усвідомлення власних сумнівів, які тебе турбують. «Оскаржуй і переосмислюй токсичні думки, дивлячись на факти, — радить Прехтль. — По-перше, усвідом негативні думки, які ти маєш про себе. Потім переосмисли ці думки, вивчивши реальну ситуацію. Часто ми створюємо неправдивий наратив навколо події, але занурення у факти приносить ясність і розкриває правду, що стоїть за наративом, який ми побудували».

Прехтль також пропонує активно ставити під сумнів ці думки: «Ця точка зору ґрунтується на фактах чи припущеннях?» або «Які докази підтримують чи суперечать цій думці?». Роблячи це, ти вступаєш у розумову дискусію, в якій захищаєш позитивні сторони себе від негативних тверджень. Це може звучати безглуздо, але це ефективно. «Здебільшого ми вигадуємо негативну історію на основі дуже малої кількості фактів, — каже Рейес. — Натомість створи історію, де ти — своя союзниця, що ґрунтується на правді та позитиві. Чим більше часу ми приділяємо позитивним історіям, тим більш правдоподібними вони стають».

5. Думай про любов до себе як про подорож, а не пункт призначення

Готова до поганих новин? Любов до себе не закінчується грандіозним фіналом, коли зі стелі сиплеться конфеті, бо ти опанувала мистецтво любити себе. Це більше схоже на твій улюблений плейліст у дорозі — повний злетів, падінь і несподіваних хітів. Іншими словами, це нескінченна подорож, а не якийсь далекий фініш. Єдиний спосіб не збитися з курсу, пояснює Катліп, це регулярні самоперевірки.

«Пам’ятай, що, як і будь-які інші стосунки у твоєму житті, твої стосунки із собою будуть іноді втрачати рівновагу, — каже вона. — Життя буде докладати всіх зусиль, щоб збити тебе з пантелику і відволікти від контакту із собою. Через це ти маєш створити ритуал або практику, які допоможуть тобі регулярно звірятися із собою і запитувати себе, що тобі потрібно».

Протягом дня виділяй 30 секунд на ментальний піт-стоп — так само як ти могла б написати партнеру або другу, щоб дізнатися, як у них справи. Якщо ти помітила, що не в гуморі, Рейс радить негайно вжити заходів, щоб уникнути низхідної спіралі. Рухайся, увімкни музику, прогуляйся — зміни точку зору і змусь своє серце битися частіше, щоб переналаштувати своє мислення, коли все здається похмурим.

6. Звернися по професійну допомогу

Будьмо чесними, навіть якщо ти зробиш усе вищезазначене, навчитися любити себе може бути неймовірно складно. Особливо коли йдеться про травматичний досвід чи складний період у житті, розпочати цей шлях самотужки не завжди можливо. Саме тому Прехтль наголошує на важливості звернення по професійну допомогу. «Коли люди переживають труднощі, подолання їх самотужки може бути надважким завданням. Ліцензований психотерапевт гарантує безпечний простір для вираження емоцій, зміцнення впевненості та виховання довіри до себе, прийняття та поваги», — каже вона.

Катліп наголошує, що травма не повинна визначати тебе. «Будь-хто може полюбити себе незалежно від свого минулого травматичного або гнітючого досвіду», — каже вона і закликає звертатися по професійну допомогу, щоб ефективно пройти шлях до зцілення. Пам’ятай: твоя травма — це не твоя вина. «І це точно не тому, що з тобою щось не так», — каже Катліп. Робота з професіоналом, якому ти довіряєш, може допомогти.

Незалежно від того, в якій точці ти перебуваєш на шляху до любові до себе, Прехтль підкреслює, наскільки ти гідна любові та заслуговуєш на неї. «У сучасному світі дуже легко піддатися зовнішньому тиску, який руйнує наше почуття цінності, — каже вона. — Але серед цього шуму життєво важливо продовжувати плекати ці стосунки із самою собою і бути делікатною на цьому шляху». Погляньмо правді у вічі, найбільша історія кохання у нашому житті повинна бути історією кохання із самими собою. А епічні історії кохання не завжди бувають легкими, але вони завжди того варті.

За матеріалами cosmopolitan.com

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ