6 етапів початку стосунків: як розібратися, що між вами відбувається
Давай раз і назавжди визначимо, що таке стадія situationships (і що потрібно для того, щоб її подолати)
Намагання визначити етапи початку стосунків можуть здатися дещо застарілими зараз, коли кожні окремі стосунки дуже відрізняються від інших. Не існує «правильного» способу зустрічатися з кимось, і розвиток відносин необов’язково відбувається за «класичною» схемою. Те, як люди будують стосунки, визначається багатьма різними факторами: вихованням, минулим досвідом, взаєминами батьків — список можна продовжувати. Але якщо ти відчуваєш стрес і шукаєш невелику дорожню карту того, як зазвичай виглядають цисгендерні, гетеросексуальні, моногамні стосунки, це теж нормально.
Тобі можуть бути цікаві питання про траєкторію розвитку стосунків, наприклад: «Чи не дивно, що ми проводимо так багато часу на “стадії спілкування”?», «Як дізнатися, що у нас нарешті все серйозно?», «Чи варто нам подумати про те, щоб з’їхатися?». І на жаль, універсальної відповіді не існує. Ось чому тобі варто «прислухатися до своєї інтуїції та слідувати своєму внутрішньому голосу», пояснює психотерапевтка з питань сексу і стосунків Джанет Бріто.
І все ж, коли справа доходить до стосунків, слухати свою інтуїцію буває легше сказати, ніж зробити. «Соціальні норми диктують, як ти маєш будувати стосунки і якого сценарію ви з партнером повинні дотримуватися», — каже Бріто. Але насправді не існує лінійної програми. «Вам може знадобитися більше часу, ніж вашим друзям, щоб досягти певного етапу. Яким би не був ваш шлях, це нормально», — зазначає Бріто. Поки ніхто не страждає в процесі, ви можете робити те, що вважаєте за потрібне.
На думку експертів, саме ці етапи стосунків ти найчастіше бачиш на екрані, зустрічаєш у книжках і, ймовірно, проходиш у реальному житті.
Етап знайомства
Незалежно від того, де ви знайомитеся — в барі, поїзді, на навчанні чи через соцмережі, те, як ти та об’єкт твоїх почуттів зустрічаєтеся вперше, — це традиційний початок. (Згадай: «Я люблю The Smiths» у ліфті у фільмі «500 днів літа» або ідеально влучний опис в анкеті на Tinder). Після цього ви, ймовірно, підете на справжнє перше побачення, яке покладе початок вашим майбутнім стосункам.
«Найчастіше на цьому етапі люди схвильовані, допитливі та сповнені ентузіазму», — пояснює Бріто. За її словами, «ти відчуваєш метеликів». А якщо це взаємно і ти теж подобаєшся цій людині? «Це просто дивовижно», — стверджує Бріто. Ти ніби бачиш світ у райдужних барвах.
«Хімічно твої гормони допомагають тобі зосередитися на позитиві. Ти не можеш реалістично бачити цю людину», — зауважує експертка. У своїй голові ти створюєш ідеалізований образ того, ким він є, і твій новий краш, здається, не може вчинити неправильно (навіть якщо можна було б помітити деякі «червоні прапорці»).
@sona.co.photo
Етап спілкування
Це той іноді незручний етап, коли ви починаєте пізнавати одне одного і ходити на побачення. «Ти ще можеш бути не впевнена в цих стосунках, особливо з додатками для знайомств, які завжди сіють сумніви і пропонують безліч варіантів», — каже психотерапевтка з питань сексу і стосунків Дженні Скайлер.
Швидше за все, говорить Скайлер, ти ставиш собі питання на кшталт: «Чи все йде добре? Чи правильно я витрачаю свій час? Чи є хтось кращий? Чи є між нами “хімія”? Чи можу я уявити собі спільне життя з ним?».
Цей етап не просто так називається «фазою спілкування»! «Ви будете багато розмовляти, вчитися розуміти одне одного, бути цікавими та зацікавленими, — каже Бріто. — Ти бачиш цю людину такою, якою вона є, і намагаєшся знайти сенс у вашій схожості — поза межами закоханості».
Залежно від того, наскільки тобі комфортно, ти також можеш почати відчувати фізичний потяг — наприклад, ви не можете припинити торкатися одне одного. «Коли ви зблизитеся, ви захочете стати одним цілим за допомогою сексу і часу, проведеного разом», — пояснює Бріто.
Етап situationships
Не в усіх є стадія ситуативних стосунків. (Насправді, сподіваємося, ви можете пропустити її й перейти одразу до визначення стосунків.) Але для тих, хто застряг на цьому етапі (здебільшого проти своєї волі), він виглядає приблизно так:
«Situationships трапляються, коли одна людина вкладає у стосунки більше, ніж інша, але поки що не хоче цього бачити», — говорить Бріто. Ти все ще будуєш плани, намагаєшся сказати собі, що це твоя людина, й ігноруєш усі red flags або такі знаки, як його висловлювання на кшталт: «Я просто не хочу зараз серйозних стосунків» або «Ти мені дуже подобаєшся, але я не готовий познайомити тебе зі своїми друзями». Це дивна проміжна ситуація, коли ви робите всі необхідні для стосунків речі, як-от ходите на побачення, часто бачитеся та проводите разом час, але при цьому не встановлюєте ексклюзивність і ніяк не позначаєте ваші стосунки. І хоча для декого певний час це може бути дієвою схемою, врешті-решт, якщо один з вас хоче чогось серйознішого, ніж інший, ця стадія дуже швидко стає неактуальною.
Можливо, ти переосмислюєш ваші розмови, говориш собі: «Ну, він може казати, що не хоче стосунків, але його дії свідчать про протилежне» або «Якщо я зможу протриматися, поки він не стане готовий до серйозних стосунків...». Але якщо чесно? «Люди кажуть вам, які вони насправді, — стверджує Бріто. — Ти просто маєш почути. І ця людина не готова бути відкритою, вразливою, дарувати й отримувати любов». Найкраще, що ти можеш зробити, це «прийняти» те, що ти перебуваєш у таких стосунках, і що він, імовірно, не зможе дати тобі те, на що ти заслуговуєш. У такому разі зважай на те, що тобі потрібно, і будь готова піти, якщо він не може тобі цього дати.
@grainysoulphotos
Етап визначення стосунків
Вітаємо, ви перейшли на наступний рівень! Можливо, у вас була розмова, під час якої ви вирішили бути партнерами, хлопцем і дівчиною тощо та визначили умови сексуальної ексклюзивності. Незалежно від деталей на цьому етапі ви з’ясували, що «у вас схожі довгострокові цілі та що ви хочете бути разом», каже Бріто. Принаймні в осяжному майбутньому.
Якими б не були ваші розбіжності, ви їх теж визнали (рожеві окуляри вже зняті). Але, зрештою, ви зрозуміли, що ви більше схожі у своїх переконаннях, бажаннях, надіях і мріях, ніж відрізняєтеся. Ви хочете зробити ваші стосунки «офіційними».
Етап серйозних стосунків
На етапі серйозних стосунків ви говорите про свої плани на майбутнє. (Діти? Спільне проживання? У якому місті жити?) Це також означає, що ти, ймовірно, познайомишся з родиною та друзями свого партнера (хоча це може статися на будь-якому етапі, навіть якщо ви перебуваєте в situationships, що робить обставини ще більш заплутаними).
«Для декого зустрічі з друзями та родиною дуже важливі», — зауважує Бріто. Ти можеш думати: «Я не збираюся знайомити тебе зі своїми близькими, поки не буду впевнена, що ти залишишся зі мною». «Особливо якщо йдеться про дітей», — додає експертка. Оскільки ти цінуєш свої відносини із сім’єю, друзями та новим партнером, цілком логічно, що в ідеалі ти хочеш, щоб вони були в гармонії.
Ще одна складова цього етапу, на яку варто звернути увагу? Це також те, що Скайлер називає фазою «повернення до реальності». «Ти бачиш, як ви обоє даєте раду з усім багажем дитинства, дорослішання та минулих стосунків», — каже Скайлер. Він є у кожного! І хоча це може бути незручно, але усвідомлене та цілеспрямоване подолання цього аспекту довготривалих стосунків лише зміцнить ваш зв’язок, зазначає Скайлер.
@carpenteringram
Етап спільного проживання
Якщо це має значення для ваших стосунків, останнім етапом може стати спільне проживання. Це свідчить про те, що ви побудували глибоку довіру та емоційну стабільність і готові розділити обов’язки та вести складні розмови про такі речі, як фінанси, суміщення ваших графіків, розподіл домашніх обов’язків тощо, говорить Бріто.
Але будь обережною: співмешкання — це не жарти, тому не поспішайте на цьому етапі. «У дійсності багато людей з’їжджаються, тому що хочуть заощадити гроші», — зазначає експертка. Але насправді переїжджати в одне житло потрібно усвідомлено. Чи з’їжджаєшся ти з ним, тому що хочеш побудувати спільне домашнє життя настільки сильно, що готова поступитися своїм власним особистим простором? Якщо ви обоє відповідаєте «так», то ви, мабуть, готові до спільного проживання.
На цьому етапі ви дійсно працюєте над довірою, близькістю та відкритістю, каже Бріто. Коли ви живете разом, ви можете виявити, що у кожного з вас є різні потреби, про які ви не знали раніше. Але любов, яку ви відчуваєте одне до одного, допоможе вам пройти через це.
Зрештою, спільне проживання може стати завершальним етапом початку відносин перед тим, як ваші стосунки перетворяться на довгострокове партнерство, заручини або шлюб. Але пам’ятай: стосунки можуть розвиватися і розвиваються. Ви можете з’їхатися і вирішити, що вас і так влаштовують ваші стосунки і ви не відчуваєте потреби узаконювати їх. Або ж ви вирішите одружитися, а потім, пізніше, «відкрити» свої стосунки або поекспериментувати в сексуальному плані. Те, що підходить для однієї пари, не завжди працює для іншої. Деякі пари можуть залишатися серйозними ексклюзивними партнерами одне для одного, але вирішити жити окремо, і це теж нормально! Поки все відбувається за взаємною згодою і ви спілкуєтеся відкрито, немає ніякого неправильного способу зустрічатися та мати стосунки. Але від вас обох буде залежати, чи зможете ви висловлювати свої потреби та бажання на цьому шляху.
За матеріалами cosmopolitan.com