Не тільки моногамія: 12 основних типів романтичних стосунків

Форматів стосунків існує багато — обирай, який підходить саме тобі


АВТОР:

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 7 січня 2025

Реклама

Стосунки — незалежно від того, чи тривають вони тиждень, чи впродовж років, — є однією з найцікавіших частин  дорослого життя. Вони класні! І часто включають у себе палкий секс і романтичні побачення. Але окрім початку нових відносин та «разом назавжди», існує безліч різних типів стосунків, які ти можеш мати.

Шлюбна і секс-терапевтка Адрієн Мішель описує стосунки як звʼязок з людиною, з якою ти продовжуєш взаємодіяти. Звичайно, ці звʼязки можуть варіюватися від випадкових до інтимних, від платонічних до романтичних. В ідеалі у цих контактах має зберігатися здоровий баланс взаємності, підтримки, безпеки, турботи і зростання, додає сімейна психологиня Кеті Майлз.

На жаль, так буває не з кожним звʼязком, і саме так часто виникають токсичні стосунки. «Здорові стосунки — це ті, які підходять тобі як за характером звʼязку, так і за характером людини (людей), з якою ти перебуваєш у відносинах», — пояснює Майлз.

І хоча успішні, здорові стосунки є метою для багатьох, якщо ти вже давно «у грі», то, напевно, знаєш, що немає двох однакових зв’язків. «Різні типи стосунків, як правило, пов’язані з різними очікуваннями, правилами та стандартами взаємодії, — пояснює Майлз. — І для благополуччя та відчуття безпеки кожної людини важливо знати, що це [стосунки] таке».

Ось чому обидві експертки погоджуються: визначення формату стосунків є головним. Насправді, за словами Мішель, стосунки можуть бути по-справжньому вдалими лише тоді, якщо ви спільні у своїх бажаннях і потребах. Крім того, оскільки стосунки завжди розвиваються, варто продовжувати з’ясовувати ваш формат у міру того, як ви рухаєтеся вперед: якщо ви на одній хвилі зараз, це не означає, що ви будете на одній хвилі через рік. Спілкування — це просто необхідно!

Незалежно від того, чи намагаєшся ти з’ясувати, на якому етапі перебуваєш у стосунках з коханою людиною, чи будуєш плани на майбутнє, пропонуємо тобі ознайомитися з 12 типами романтичних стосунків, які в тебе можуть бути, починаючи від дуже випадкових і закінчуючи стосунками із серйозними зобов’язаннями, що триватимуть усе життя.

@katelynflowersphotography

1. Дружба з фліртом 

Грайлива близькість + кордони = кокетлива дружба, пояснює Майлз. По суті, це дружба, яка містить елемент «Чи зробить хтось із нас перший крок?». Такі типи стосунків, як правило, спрямовані на підвищення самооцінки та гострі відчуття без будь-якого реального ризику чи зобов’язань. За цими дружніми флюїдами ховається потяг, який зазвичай включає в себе все — від «добрих жестів і кокетливих слів до романтичних думок і почуттів», каже Мішель.

Так, флірт — це весело, і цей тип стосунків чудовий, якщо ви обидва просто хочете потішити своє его. Але Майлз зазначає, що, оскільки стосунки можуть розвиватися (і розвиваються), це може стати початком чогось набагато більшого. Звичайно, це означає, що комусь доведеться за обопільною згодою порушити межу, але троп «друзі — коханці» поширений у серіалах, фільмах і книгах не просто так!

2. Друзі з перевагами

Іноді, коли кокетлива дружба переходить на наступний рівень без зобов’язань і очікувань, вона перетворюється на щось більше. Отже, секс-друзі, або друзі з перевагами (friends with benefits, скорочено — FWB). По суті, ви приятелі у всіх сенсах, за винятком того, що сексуальні кордони зникли і ви зустрічаєтеся для сексу час від часу або регулярно. «Існує домовленість, що ви насолоджуєтеся компанією одне одного і ця близькість — тілесна, авантюрна, невимушена і весела», — пояснює Майлз.

Проте Мішель зазначає, що такі стосунки можуть бути непростими, оскільки в них може бути присутня емоційна складова, про яку не прийнято говорити. «Дуже важливо, щоб обидві сторони погодилися бути просто друзями, які іноді займаються сексом», — каже вона. Крім того, Майлз радить узяти за правило практикувати безпечний секс на випадок, якщо у стосунках беруть участь й інші партнери, тому не забудь прихопити кілька презервативів перед зустріччю зі своїм FWB.

3. Situationships

Коли ви маєте сексуальні стосунки, але їхній формат невизначений, за словами Майлз, вони входять у межі «ситуативних стосунків». Ці типи зв’язків зазвичай більш емоційні, ніж FWB. Ви обіймаєтеся, ночуєте разом і займаєтеся сексом, але ви ще не визначилися у стосунках, тому ваші situationships висять у повітрі. «Це, як правило, середина шляху до з’ясування, чи хочете ви чогось більшого, ніж поточна ситуація, в якій ти і ця людина (люди) перебуваєте», — пояснює Мішель.

І хоча ситуативні стосунки бувають захопливими, за словами Майлз, відсутність визначеності, кордонів та планів може пригнічувати. Якщо ви не на одній емоційній хвилі — а це може статися, якщо ви не проговорили ваш статус, — є ризик того, що хтось із вас може постраждати.

@kaspope.photography

4. Ходити на побачення

Dating — це процес з’ясування того, чи хочете ви вкладатися в цей зв’язок і будувати близькі стосунки, пояснює Майлз. «Мій терапевт навів мені кумедну аналогію: ти в магазині морозива і знаєш, що хочеш морозива, але пробуєш різні смаки, щоб зрозуміти, який саме тобі зараз підходить. Це чудовий спосіб знайти те, що дійсно має для тебе цінність і що тебе приваблює».

Зазвичай це включає в себе знайомства і побачення, наприклад походи в кіно або на каву з різними людьми. Як правило, побачення — це один з перших кроків у романтичному зближенні, який може перерости у щось серйозніше. Мішель говорить, що мета на цьому етапі — фізично ходити на побачення (тому робіть більше, ніж просто дивіться разом Netflix!), щоб зрозуміти, чи підходите ви одне одному.

5. Ексклюзивні побачення

Якщо ти відчуваєш, що тебе тягне до когось особливого після того, як ви почали ходити на побачення, і це почуття взаємне, зазвичай наступний крок — почати зустрічатися тільки із цією людиною. На цьому етапі ви починаєте встановлювати певні правила у стосунках, пояснює Майлз. Ви все ще відкриваєте для себе ці відносини, як і раніше — ходячи на побачення і займаючись запальним сексом, але вже «присутні зобов’язання й очікування, що ви не будете зустрічатися з іншими людьми», додає Мішель.

Хоча ексклюзивні побачення — це один з перших важливих кроків на шляху до серйозних стосунків, за словами Майлз, це також етап, на якому деякі люди застрягають. «Я бачила клієнтів, які місяцями сиділи на стадії “ексклюзивні зустрічі”, не рухаючись уперед». Відкрите, чесне спілкування має вирішальне значення на етапі dating exclusively, щоб потреби вас обох завжди задовольнялися.

6. Серйозні стосунки

Чим це відрізняється від того, щоб просто зустрічатися? Коли ти перебуваєш із кимось у серйозних стосунках, ви офіційно позначаєте свої відносини. Це твій хлопець / дівчина / партнер! Ти знайомиш його зі своїми друзями та родиною. Він буде твоїм «плюс один» на всіх весіллях та інших урочистих заходах, на які тебе запрошують. У вас офіційно серйозні стосунки. Клас!

@sadierobphoto

7. Гіпергамія

Один з найстаріших типів стосунків, що зустрічається у книжках і є основою багатьох екранних історій кохання в таких серіалах, як «Бріджертони». Коли хтось гіпергамний, він активно зустрічається з кимось, хто, на його думку, більш успішний та/або фінансово чи соціально забезпечений, ніж він.

«Це те, що існувало до романтичних стосунків. Стосунки лише віднедавна почали будувалися на любові та тяжінні, — зауважує Майлз. — Тривалий час “любовні” стосунки в парах були суто економічними. Їхньою функцією була соціальна чи фінансова стабільність або навіть здобуття самоповаги, статусу чи бажаних статків». Попри те що це давня тактика, багато людей і сьогодні вступають у гіпергамні стосунки.

8. Тріада

Як випливає з назви, тріада — це романтичні стосунки між трьома людьми, а не між двома, пояснює Майлз. Усі троє партнерів мають романтичні стосунки одне з одним. Це схоже на звичайні побачення або навіть на довготривалі стосунки, з тією лише різницею, що в них беруть участь троє людей. «У тріаді існують правила, очікування та стандарти, з якими всі погодилися, щоб створити безпеку та захищеність», — додає експертка.

Важливо зазначити, що тріада відрізняється від випадкових зв’язків або відкритих стосунків, оскільки вона обмежується трьома основними, рівноправними партнерами, які віддані одне одному. Візьміть вашу стандартну ексклюзивну пару, додайте ще одного рівноправного партнера, і ви отримаєте тріаду!

9. Поліаморія

Як загальний термін для позначення етичної немоногамії, поліаморія — це практика одночасного перебування у кількох стосунках за згодою. Тут ключове слово — «за згодою», і цей тип зв’язку передбачає «створення люблячих, відданих, інтимних стосунків з більш ніж однією людиною», каже Майлз.

Поліаморні стосунки можуть набувати різних форм, але, як правило, вони включають у себе основні стосунки. Люди, які перебувають у цих відносинах, можуть вільно заводити інші сексуальні та романтичні стосунки, розуміючи, що основні стоять на першому місці. Іноді всі партнери мають романтичні та/або сексуальні стосунки одне з одним, але якщо ні, то всі дотримуються однакових умов щодо інших зовнішніх зв’язків. У деяких випадках усі навіть об’єднуються у групи і співіснують як сім’я, додає експертка.

@tuckerhousephoto

10. Відкриті стосунки

Ще одна форма етичної немоногамії — відкриті стосунки, які більше схожі на короткострокові, випадкові зв’язки за згодою, ніж на постійні відносини. У відкритих стосунках «один або обидва партнери прагнуть задовольнити альтернативні сексуальні чи романтичні потреби поза межами стосунків за згодою», стверджує Майлз.

Експертка підкреслює, що зазвичай у таких стосунках існує ієрархія. «У тебе може бути “основний” партнер, який має свій рівень зобов’язань, стандарти і правила. Зв’язки, окрім нього, можуть бути більш випадковими, менш емоційними, і зазвичай вони взагалі не взаємодіють з первинними стосунками». У відкритих стосунках зв’язки поза основними стосунками, як правило, мають сексуальний характер і не передбачають емоційної близькості, як у поліаморних стосунках.

11. Стосунки у форматі домінант / сабмісив

Домінантно-сабмісивні стосунки — це добровільне прийняття домінантної або підлеглої ролі у відносинах, пояснює Мішель. У цих стосунках домінант керує діями партнера, а сабмісив слідує за ним. Між двома людьми існує окреслена динаміка влади, з дуже чіткими правилами, стандартами і межами, додає Майлз.

Відносини між домінантом і сабмісивом можуть бути романтичними, сексуальними, платонічними, фінансовими, психологічними — варіантів безліч. Вони також можуть включати широкий спектр еротичних взаємодій, таких як гра з температурами, бондаж, примусовий оргазм. Для деяких людей стосунки домінант / сабмісив — це ексклюзивні, довгострокові зобов’язання, тоді як для інших це радше випадковий, відкритий зв’язок. У будь-якому разі кордони, безпечні слова та комунікація є основою будь-яких здорових стосунків між домінантом і сабмісивом.

12. Шлюб / довічні зобов’язання

У західних культурах шлюб є чи не найчіткішим зобов’язанням, яке можливе у стосунках, каже Майлз. Офіційно зареєстрований шлюб має багато юридичних, фінансових і соціальних переваг і, як правило, передбачає моногамію — хоча деякі пари мають відкриті стосунки або поліаморні домовленості у шлюбі. Майлз також зазначає, що шлюб покликаний бути «надійною основою» для безпеки та задоволення потреб подружжя.

Шлюб зазвичай укладається після певного часу серйозних стосунків, і він «передбачає глибший рівень зв’язку, очікувань та близькості, що часто включає спільне ухвалення життєвих і сімейних рішень», каже Мішель. Одруження також зазвичай означає обручку, святкування і, можливо, якщо ви захочете, дітей у майбутньому — хоча ви можете влаштувати гучну вечірку і народити дітей і поза шлюбом, і без довічних зобов’язань. Найкраще в сучасних стосунках те, що ти і твій партнер можете визначати їх і все, що з ними пов’язано, так, як вам заманеться.

За матеріалами cosmopolitan.com

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ