Екстрена контрацепція: лікарка-гінекологиня про різновиди та ефективність цього методу запобігання вагітності

Sex education: наскільки безпечним і ефективним методом запобігання вагітності є екстрена контрацепція


АВТОР:

ФОТО: Getty images, Світлину надано героїнею матеріалу

опубліковано: 11 серпня 2024

Реклама

У рамках нашої постійної рубрики Sex education з матеріалами від фахівців про твоє здоров’я, секс і задоволення коментар для Cosmopolitan Ukraine дала Тетяна Осауленко — лікарка-гінекологиня й експертка з питань жіночого здоровʼя. З нею ми поговорили про ефективність, різновиди й особливості застосування екстреної контрацепції як методу запобігання незапланованій вагітності.
За моїми спостереженнями, не менш як половина моїх пацієнток у своєму житті опинялися в ситуації, коли їм доводилося вдаватися до такого варіанта контрацепції.

І кожна жінка, яка зверталася із цього приводу, ставила одні й ті самі запитання: «Тепер у мене буде гормональний збій?», «А потім я зможу завагітніти?», «Це як аборт?».

Чи така вона страшна, ця екстрена контрацепція? Спробуємо розібратися!

Екстрена контрацепція (ЕК) — це метод запобігання небажаній вагітності, який застосовується після здійснення незахищеного статевого акту або у разі неефективного застосування методів постійної контрацепції (розрив або сповзання презерватива, пропуск двох і більше таблеток комбінованого орального контрацептива (КОК), помилка календарного методу і т.д.).

До методу екстреної контрацепції належать:

  • введення мідної внутрішньоматкової спіралі з контрацептивною метою в період до 5 днів з моменту статевого акту (останнім часом використовується рідко, однак має високу ефективність). ВМС може запобігти фертилізації (заплідненню) яйцеклітини, якщо була вставлена до фертилізації, або імплантації — якщо після;
  •  прийом таблетованих препаратів.

Таблетовані препарати умовно можна розділити на гормональні та «антигормональні» (такі, що блокують дію гормонів).

Основними механізмами дії цих препаратів є придушення овуляції або зміни в ендометрії, що запобігають імплантації («прикріпленню») заплідненої яйцеклітини в порожнину матки. Це залежить від дня прийому препарату.

Будь-який із цих препаратів слід прийняти протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Але чим раніше, тим ефективність буде вищою.

@larissaoellinger

Гормональні препарати для екстреної контрацепції 

До гормональних  препаратів належить левоноргестрел. Він є синтетичним прогестагеном та використовується як самостійно, так і в комбінованих препаратах («метод Юзпе»: естроген + прогестаген). Принцип дії полягає у пригніченні овуляції.

Левоноргестрел може застосуватися у двох варіантах: одноразова доза 1,5 мг або дворазовий прийом по 0,75 мг двічі з інтервалом 12 годин (різниця в ефективності відсутня).

Альтернативним варіантом ЕК може бути «метод Юзпе» — застосування кількох таблеток КОК у більшій, ніж зазвичай, дозі у два прийоми з перервою в 12 годин (від 2 до 4 таблеток за раз залежно від вмісту естрогенного компонента). 

Негормональні засоби для екстреної контрацепції 

До негормональних препаратів належать:

  • уліпристалу ацетат. Це селективний модулятор прогестеронових рецепторів, який діє шляхом відтермінування або пригнічення овуляції (на жаль, на сьогодні не представлений на ринку України);
  • міфепристон. Це ще один селективний модулятор прогестеронових рецепторів. Він має вплив на ендометрій та може пригнічувати імплантацію.

Ускладнення, що можуть виникнути при прийомі засобів для екстреної контрацепції 

1. Настання вагітності.
2. Ектопічна (позаматкова) вагітність.
3. Короткотривалі зміни менструального циклу.

Пункт про «гормональний дисбаланс» відсутній! Тому не варто боятися цього методу.

Загалом це досить безпечний метод, однак згідно з рекомендаціями ВООЗ ЕК не може бути регулярним методом контрацепції.

Але якщо сталася непередбачувана ситуація, це набагато безпечніше, ніж переривання вагітності, що вже настала.

Ефективність екстреної контрацепції 

Ефективність методу екстреної контрацепції дуже різниться згідно з різними дослідженнями і становить 58-95% (але однозначно вона тим вища, чим менше часу спливло з моменту статевого акту).

ЕК може запобігти вагітності після незахищеного статевого акту, але ці препарати не завжди працюють ефективно. Багато факторів можуть впливати на їхню дієвість. Так, наприклад, встановлено, що жінки, які мали сексуальний контакт за день до овуляції, мають у 4,5 раза підвищений ризик завагітніти. Окрім того, є дані про меншу ефективність ЕК у жінок з надлишковою вагою та ожирінням, але вони не мають достатньої доказової бази.

Професійна порада: якщо стався незахищений секс, не біжи до аптеки по таблетку за рекомендацією подруги чи фармацевта! Якнайшвидше звернися до лікаря, і він уже вирішить, наскільки доцільно приймати препарат. Адже твій день циклу може бути «безпечним», або  виявиться, що овуляція не відбулася.

Важливо! 

Якщо після застосування будь-якого з препаратів менструація не почалася протягом 21 дня — необхідно звернутися до лікаря з метою діагностики можливої ​​вагітності.

Нехай секс завжди буде максимально приємним і безпечним!

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ