Що таке активна згода на секс і чому вона важлива — пояснює психологиня-сексологиня

Експертка про принцип активної згоди на секс


АВТОР:

ФОТО: Gettyimages, Instagram, світлину надано героїнею матеріалу

опубліковано: 17 червня 2024

Реклама

У рамках нашої постійної рубрики Sex education з матеріалами від фахівців про твоє здоров’я, секс і задоволення коментар для Cosmopolitan Ukraine дала Вікторія Старовойтова, практикуюча психологиня-сексологиня в методі транзактного аналізу, схема-терапії та TFP; авторка проєктів про жіноче задоволення, викладачка сексології та статевої освіти, спеціалістка з гармонійної сексуальності пар, експертка на ТБ та YouTube. Вона детально розповіла, що таке активна згода на секс і який вигляд вона має.

Активною згодою на секс є слова: «Так, я тебе хочу», «Я хочу сексу з тобою», «Я не проти зайнятися сексом зараз». 

Інша грайлива поведінка, наприклад сміх, слова: «Ну не вигадуй», натяки на кшталт: «На мені зараз така гарна білизна» тощо, не є активною згодою на секс.

У сучасному світі, коли ми займаємося сексом, фліртуємо та посилаємо певні сигнали своїми словами й діями, нам помилково може здаватися, що є речі, які замінюють активну згоду на секс. 

Уявімо ситуацію: жінка із чоловіком зустрілися на першому побаченні, весело фліртують, посміхаються одне одному, і чоловік запрошує жінку продовжити зустріч у нього вдома. Іноді в суспільстві помилково може вважатися, що, коли жінка погодилася йти до чоловіка додому та пити каву, попри те що вже пізній вечір, це може означати згоду на секс.

Але це не так.

@gaetana.valastro.photographe 

Також деякі люди помиляються в розумінні принципу активної згоди, коли вважають, що згоду на секс було надано давно і тому він неодмінно має статися. Наприклад, якщо це партнери, які одружилися і роками живуть разом, і якщо вони багато разів отримували одне від одного згоду, всі майбутні рази також погоджені та узгоджені. 

І це теж не так.

Ці хиби сприйняття підтримуються обома статями. І жінки подекуди помилково погоджуються на секс із непрямо сформульованою згодою, і чоловіки часто мають у своєму досвіді ненасильницький секс із партнерками, які погоджувалися саме так.

І от це розростається.

Та часто ми чуємо історії жінок і чоловіків, які відчували, що на якомусь етапі вони вже змушені займатися сексом, тому що колись домовлялися і говорили про це заздалегідь або просто тому, що опинилися одне в одного вдома.

Також є «сіра зона» у понятті зґвалтування, коли жінка чи чоловік були у стані, за якого неможливо дати згоду, — у стані алкогольного чи наркотичного спʼяніння. Коли людина не дуже усвідомлює, що з нею відбувається, і просто не чинить опір. Це «сіре зґвалтування», це насильство, адже можливості надати згоду не було. Дуже жорстко, якщо один партнер вирішує скористатися таким станом іншого. 

І незважаючи на те, що статистично найчастіше насильство вчиняється над жінками, іноді чоловіки також потрапляють у ситуації, коли у стані алкогольного спʼяніння вони зайнялися сексом, хоча цього не хотіли. Їхні геніталії зазнали стимуляції, проведення статевого акту було можливим, але емоційна складова, його бажання були відсутні. Такі приставання, розтління, вчинені відносно чоловіків, є не настільки табуйованою в суспільстві темою, як насильство щодо жінок. 

Коли стається такий небажаний для жінки секс, на жаль, виникає багато питань про те, як вона була одягнена, де вона ходила, чи нічого вона, бува, не пообіцяла, для чого вона пішла до цього випадкового знайомого додому. І нам доводиться думати, як не потрапити в обставини, які, найімовірніше, загрожують нам насильством.

@gaetana.valastro.photographe 

Водночас існує принцип активної згоди. У розвинених суспільствах ми бачимо, що люди справді дослухаються до таких речей.

Давай підсумуємо. Що є активною згодою?

Це слова, які людина повідомляє своєму партнерові чи партнерці в момент або напередодні інтимної ситуації. Це відбувається день у день, просто в цей вечір, просто коли ми вже збираємося в гості, просто коли наші поцілунки вже трошки затягуються. 

Що не є активною згодою? Це:

  • стан спʼяніння, коли жінка не чинила опір;
  • коли жінка, посміхаючись, погодилася зайти до чоловіка додому;
  • коли ми про щось домовлялися раніше, займалися секстингом, і от настав час нашої першої зустрічі.

Усе це згодою не є!

Звісно, на якомусь етапі в довготривалих стосунках є речі, які свідчать про те, що, імовірно, згода буде: певний настрій, флірт, коли пара звільнила собі вечір, відправила дітей до бабусі, залишилася наодинці, запалила свічки. Це натяк на те, що згода буде, але не заміняє згоду на секс.

Памʼятай, що наша сексуальність, збудливість і бажання є надзвичайно ніжною та вразливою частиною нашої психіки. Якщо ми в досвіді мали багато ситуацій, коли відчули, що змушені зайнятися сексом, але не знаємо, як чинити опір, потім наша сексуальність не така чутлива, ніжна, «включена», і ми відгукуємося на якісь сексуальні стимули вже не так, як раніше.

Тож давай піклуватися про свою сексуальність і сексуальність наших партнерів, навіть якщо це випадкові контакти, тому що саме відкритість, безпека, активна згода та етика в цьому питанні роблять наше сексуальне здоровʼя по-справжньому гармонійним.

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ