Насіння льону: український суперфуд

Простий і корисний продукт для здоров’я та краси


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Instagram-акаунти: @keziacook, @buketozx

опубліковано: 16 квітня 2024

Насіння льону — локальний суперфуд, що має широкий спектр корисних властивостей. З нашого матеріалу ти дізнаєшся, які переваги має цей продукт і як правильно його вживати, аби досягнути максимального позитивного ефекту. 

Чим корисне насіння льону для організму

Склад продукту

Насіння однорічної рослини з назвою льон звичайний (лат. Linum usitatissimum) — це унікальне джерело цінних мікроелементів. Одна столова ложка (7 г) меленого лляного насіння містить 1,3 г білків, 3 г жирів, 2 г вуглеводів і 2 г клітковини. Калорійність продукту на 100 г складає 534 ккал. 

Насіння льону багате на жирні кислоти. До 70% його складу — поліненасичені жирні кислоти омега-3 (в основному — незамінна альфа-ліноленова кислота), омега-6 та лінолева кислота. 20% — це мононенасичені жирні кислоти (переважно олеїнова), і близько 9-10% — насичені жирні кислоти (пальмітинова, стеаринова, арахінова та інші). 

До складу насіння льону входять численні вітаміни, серед яких — А, Е, РР та вітаміни групи В. 

Лляне насіння містить клітковину, глікозиди, калій, магній і фосфор. 

Насіння льону для здоров’я

Серцево-судинна система. Жирні кислоти омега-3 зміцнюють серцевий м’яз, перешкоджають утворенню тромбів і сприяють зниженню артеріального тиску та нормалізації серцебиття.

Травлення. Насіння льону має властивості натурального сорбенту і м’якого проносного, що очищує кишківник. Завдяки слизовій консистенції подрібнене і настояне насіння льону огортає та захищає стінки шлунка і кишківника, тому воно напрочуд корисне при запальних і виразкових процесах у ШКТ. 

Антиоксидантний вплив. Насіння льону містить у 500 разів більше лігнанів, сполук рослинного походження, ніж інші продукти, — вони захищають організм від шкідливого впливу вільних радикалів і подовжують молодість. 

При цукровому діабеті. Лігнани знижують рівень цукру і холестерину в крові.

Головний мозок. Поліненасичені кислоти сприяють роботі головного мозку, а також допомагають боротися зі стресом.

Жіноче здоров’я. Лляне насіння полегшує симптоми менопаузи.

Для контролю ваги. Насіння льону нормалізує обмін речовин, а клітковина допомагає довго відчувати ситість. 

Протипоказання до споживання льняного насіння

  • Жовчнокам’яна та сечокам’яна хвороби
  • Кишкова непрохідність
  • Панкреатит 
  • Період вагітності та лактації через ризик впливу на гормональну систему жінки

Насіння льону для шкіри та волосся

Завдяки високому вмісту жирних кислот омега-3 насіння льону активізує синтез колагену й еластину, необхідних для підтримання тонусу шкірного покриву. Розчинні волокла у складі продукту заспокоюють епідерміс, тому лляне насіння незамінне для того, щоб зняти подразнення і запалення шкіри.

Вітамінно-мінеральний склад суперфуду ефективно зміцнює волосся, перешкоджаючи його випадінню. Лляне насіння позитивно впливає на ріст волосся й нігтів, тому воно вважається одним з найцінніших продуктів для жіночої краси. 

Як вживати насіння льону: рекомендації щодо зберігання і рецепти

Для того щоб отримати максимум користі від споживання насіння льону в їжу, рекомендуємо купувати ціле насіння — бо після подрібнювання виділяється олія, яка окиснюється впродовж тижня. Зберігай продукт у темному місці в тарі з непрозорими стінками за температури, не вищої ніж 30°C, — можна навіть у холодильнику в герметичному пакуванні. Перед споживанням подрібни насіння в електричній кавомолці чи блендером. 

Найбільше корисних властивостей має перемелене насіння льону або борошно з нього — ціле насіння не засвоюється організмом достатньою мірою, а лляна олія (яку не можна нагрівати під час приготування їжі) містить лише частину корисних речовин. 

Насіння льону чудово поєднується з молочними й кисломолочними продуктами — наприклад, з домашнім йогуртом, власноруч приготованим з молока і бактеріальної закваски, з кефіром чи ряжанкою. Якщо тобі до вподоби чіа-пудинг, такі ж healthy-десерти можна готувати й із лляним насінням, яке при набуханні має консистенцію киселю й ніжний горіховий смак.  

Додавай подрібнене насіння до салатів, сендвічів, смузі, випічки та будь-яких інших страв.

Щоб приготувати відвар з насіння льону, який заспокоює шлунок і кишківник та при цьому забезпечує відчуття ситості, залий 30 г сухого насіння  0,5 л окропу і провари на слабкому вогні 10 хвилин, після чого закутай каструлю та настоюй 1 годину. Вживай по пів склянки відвару, схожого за консистенцією на кисіль, між прийманнями їжі, коли хочеш позбутися дискомфорту в ШКТ. 

Простий рецепт смачної та корисної каші з льону: замочи на ніч насіння, наливши води на 1 палець вище. Після цього додай ще трохи води до розбухлого насіння і подрібни його блендером. Додавай мед, горішки, сухофрукти й сезонні фрукти та ягоди — це поживний і багатий на цінні макро- та мікроелементи варіант сніданку чи перекусу. 

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ