Чому штучний інтелект (не) вкраде твою роботу

Чи справді все так страшно, як здається?


АВТОР: Анастасія Якубишин

ФОТО: Кадр з фільму M3GAN

опубліковано: 22 квітня 2024

Штучний інтелект (далі — ШІ) стрімко розвивається, викликаючи різні почуття: від страху до захвату і від цікавості до занепокоєння. Навіть у найбільших його прихильників з’являлася думка про можливість втрати роботи на його користь. Потенціал застосування ШІ здається безмежним: від сфери обслуговування до охорони здоров’я, від клієнтської підтримки й до маркетингу — ми, ймовірно, тільки починаємо розкривати його можливості. І хоча навколо цієї теми зараз точиться багато дискусій, ми вирішили розібратися, чи справді все так страшно, як здається?

Чи є причини хвилюватися?

З одного боку, ШІ дійсно може автоматизувати багато завдань, які люди раніше виконували вручну. Зараз ми стоїмо на порозі Четвертої промислової революції, після якої ринок праці знову безповоротно зміниться. Четверта промислова революція базується на досягненнях Третьої промислової революції, також відомої як Цифрова революція, яка тривала з 1950-х до початку 2000-х років. Третя промислова революція принесла такі винаходи, як комп’ютери, смартфони та Інтернет. Звісно, ці винаходи скоротили кількість робочих місць або ж і замінили певні посади повністю. Схожа ситуація відбуватиметься і зараз.

Однак не поспішай засмучуватися! ШІ також може створювати нові робочі місця, які ти навіть не можеш собі уявити. Уже зараз з’являється висока потреба в аналітиках даних, розробниках та інженерах із ШІ, спеціалістах з етичного використання ШІ, а також фахівцях з генерації контенту. Крім того, ШІ має потенціал стати майже твоїм улюбленим колегою, який допоможе виконувати роботу більш ефективно та змістить фокус із рутинних завдань на складніші та креативніші, при цьому не просячи підвищень і не пліткуючи на кухні.

Згадай фільм «Назад у майбутнє» — летючі автомобілі, повна автоматизація та хімічні джерела енергії виявилися досить далекими від реальності, тому й зараз важко передбачити, що чекає нас далі. А згідно з дослідженням Массачусетського технологічного інституту (MIT) ШІ може виконувати певні завдання, але лише частково, оскільки не всі робочі місця економічно доцільно автоматизувати. Таким чином, люди залишаться основною робочою силою ще надовго.

Кадр із фільму «Назад у майбутнє»

Отже, чи вкраде ШІ твою роботу?

Хочеш ти того чи ні, але залежить це не від ШІ, а від тебе — твоєї професійності, навичок та готовності адаптуватися до змін. Суспільство постійно еволюціонує, технології розвиваються, робочі процеси змінюються. Це все відбувалося і раніше, але, коли це стосується нас особисто, важко не хвилюватися.

Ось кілька порад, які допоможуть тобі залишатися конкурентоспроможною на ринку праці в епоху ШІ:

  • Розвивай навички, які нелегко автоматизувати. Це включає творчість, критичне мислення, навички розв’язання проблем та емоційний інтелект.
  • Будь готовою до того, що тобі доведеться постійно навчатися та перенавчатися. ШІ змінюватиме ринок праці дуже швидко, тому тобі буде потрібно встигати за цими змінами.
  • Залишайся відкритою до нових можливостей. Ще наші батьки могли працювати на одному місці й виконуючи одні й ті ж функції роками, та з кожним роком таких професій стає все менше. Аби йти в ногу із часом, потрібно розуміти, що твоя ідеальна посада, ймовірно, ще навіть не існує, але може з’явитися у близькому майбутньому.

І найважливіше, пам’ятай, що ШІ — це інструмент і, як і будь-який інструмент, його можна використовувати як на благо, так і на шкоду. Майбутнє за ШІ, але воно залежить від нас, тому нумо застосовувати цю силу собі на користь.

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ