Сабатікал: що це таке й коли він доречний

Сабатікал може бути чудовим досвідом, якщо ти підготуєшся до нього правильно


АВТОР: Анастасія Якубишин

опубліковано: 19 квітня 2024

Робота втомила, відпустки не допомагають, не розумієш, куди рухатися і що робити далі, й уже точно не стягуєш? Рішення є. Сабатікал — це тривала відпустка від основної роботи зі збереженням посади, яка може тривати від кількох місяців до року.

Зазвичай сабатікал беруть, щоб:

  • Зробити переоцінку цінностей та пріоритетів. Чи правильно ти обрала професію? Чи відповідає твоя робота власним цінностям та очікуванням?
  • Відпочити та відновитися. Якщо ти відчуваєш себе вигорілою або просто потребуєш перерви, сабатікал може допомогти відновити сили та повернутися до роботи. Ментальне здоров’я таке ж важливе, як і фізичне, а сабатікал — можливість займатися ними обома.
  • Зосередитися на особистих проєктах. Якщо у тебе є хобі або інші інтереси, на які ніколи не знаходиться часу, сабатікал може стати можливістю для їх реалізації. Заодно й переконаєшся, чи твоя підприємницька мрія, особистий проєкт або креативна ідея мають право на існування.
  • Подорожувати. Безліч людей стикаються з тим, що, коли у них нарешті з’явилися кошти на подорожі, стало бракувати часу. Сабатікал може нарешті стати тим моментом, коли ти побачиш світ.
  • Пройти додаткове навчання. Твоя робота тебе більше не драйвить? Або ж відчуваєш, що потребуєш часу для опанування нових навичок, які могли б допомогти тобі? Тут теж рішенням може стати сабатікал.

Чи підходить сабатікал саме тобі?

«Чи можу я дозволити собі фінансово взяти сабатікал?», «Чи підтримує моя компанія сабатікал?», «Чого я хочу досягти за цей час?», «Як я буду використовувати свій час і ресурс?», «Що я буду робити, якщо мені стане нудно або самотньо?» — питання, на які точно варто знайти відповідь до того, як вирішиш піти у таку довготривалу відпустку.

Якщо не мати конкретного плану і досяжних цілей (навіть якщо така мета — відпочити), то можна просто згаяти час. Для того щоб не жалкувати про це рішення, сабатікал варто ретельно спланувати. Так-так, навіть цей час на відпочинок потребує підготовки.

Це містить у собі:

  • Створення бюджету. Врахуй усі витрати, які у тебе будуть під час сабатікалу: від побуту до подорожей, навчання чи днів народжень друзів.
  • Обговорення планів з роботодавцем. Тобі потрібно переконатися, що твій роботодавець знає про твої плани та підтримує їх. В Україні є безліч компаній, що включили таку практику в свою корпоративну культуру. Почни із запитання до менеджера/ки чи HR-а/ки, а також одразу запропонуй план повернення і поясни, чому така зміна може лише підвищити твою продуктивність.
  • Створення плану дій. Що ти робитимеш щодня? Як будеш відстежувати свій прогрес? Що ти робитимеш, якщо тобі стане нудно і самотньо? Як ти будеш справлятися з непередбачуваними ситуаціями? Чи є у тебе достатньо заощаджень? Добре подумай про те, як зробити цей період максимально легким і зрозумілим.

Що ще потрібно знати?

Сабатікал може бути чудовим способом переоцінити власне життя та досягти своїх цілей. Однак він не гарантує, що ти розв’яжеш свої проблеми або знайдеш сенс життя. Не забувай і про те, що це окей — змінювати свою думку, починаючи від швидшого повернення на роботу і закінчуючи повним переосмисленням того, як ти проводитимеш цей час. Життя постійно змінюється та вносить свої корективи. І пам’ятай, сабатікал може бути захопливим досвідом, якщо ти підготуєшся до нього правильно.

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ