Чому не варто швидко знижувати вагу — пояснює експертка

Як худнути без шкоди для фізичного та ментального здоров’я


АВТОР:

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 25 квітня 2025

Реклама

Початок нового року, нового сезону чи нового тижня — це завжди привід для планів. Хтось вирішує додати більше овочів у раціон, хтось — поновити тренування. Для декого мета номер один — скинути вагу. Це може бути корисним, якщо ти знаєш, що маєш зайву вагу — адже ризики деяких видів раку, серцево-судинних захворювань і діабету в такому разі зростають. Але тут важливо пам’ятати кілька речей.

Схуднення має відбуватися лише тоді:

1) коли тебе підтримує фахівець — сімейний лікар або персональний тренер;

2) коли ти сама розумієш, що це правильне та здорове рішення саме для тебе (а не тому, що хтось нав’язав «ідеали краси»);

3) коли це відбувається поступово та стабільно.

Спроби швидко схуднути можуть бути небезпечними. І часто мають ефект, протилежний тому, чого ти прагнеш. Куди краще — і для тіла, і для психіки — скидати вагу повільно, крок за кроком. До того ж саме такий підхід допоможе тобі втримати результат у майбутньому. Дієтологиня-консультантка із City Dietitians Софі Медлін пояснила, чому ідея швидкого схуднення — не найкраща.

Чому швидко худнути — погана ідея

1. Це не працює в довгостроковій перспективі. Уяви, що ти біжиш марафон. Якщо одразу рвонути спринтом — швидко знесилишся. А от повільний рівний темп допоможе дістатися фінішу. Те саме з вагою. Софі пояснює: «Швидке схуднення зазвичай пов’язане з екстремальними дієтами та таким харчуванням, яке неможливо підтримувати довго. Тобто так, ти можеш втратити кілька кілограмів — але навряд чи зможеш це утримати».

2. Це шкодить здоров’ю. Різка втрата ваги — це справжній стрес для організму. І наслідки можуть бути серйозні. «Якщо ти продовжуєш швидко худнути, зростає ризик утворення жовчних каменів, дисбалансу електролітів (що впливає на тиск і серцебиття), випадіння волосся, закрепів і гормональних збоїв», — додає Софі.

@rebeccaagulyas

3. Це впливає й на ментальне здоров’я. Тут ідеться не лише про тіло. «Обмежувальні дієти, які призводять до швидкого схуднення, пов’язані з розладами харчової поведінки — такими як анорексія чи орторексія. Вони також псують наші стосунки з їжею, — каже Софі. — Здорове схуднення може тривати довше, але ризики для психіки й тіла при цьому значно менші. І ти маєш значно більше шансів утримати результат у довгостроковій перспективі».

4. Можна втратити занадто багато — і занадто швидко. «Якщо твоя вага вже є здоровою для твого зросту, схуднення буде не лише важким, а й, найімовірніше, нездоровим, — пояснює фахівчиня. — Почни із чесного запитання до себе: чому я хочу схуднути? Можливо, є інші способи покращити самооцінку — більш м’які й турботливі».

Як схуднути повільно, але ефективно?

Інакше кажучи — експрес-дієти точно не вихід. Якщо хочеш підтримувати здорову вагу, доведеться внести кілька простих змін у свій щоденний раціон. Софі пропонує: «Перш ніж думати, що ти їси, подумай, чому тобі складно харчуватися правильно. Усі знають основи: овочі, фрукти, горіхи та насіння, нежирний білок, цільнозернові вуглеводи. Ці принципи працюють, якщо ми їмо тоді, коли справді голодні, і зупиняємося, коли наситилися. Складнощі починаються, коли ми їмо через стрес, втому, нудьгу чи самотність. Або коли втратили зв’язок із власним апетитом після дієтичних експериментів. І звісно, коли довкола суцільні спокуси — важко втриматись у межах розумного».

Тож саме час поглянути на свої звички. Можливо, деякі з них варто м’яко підкоригувати. «Переїдання — це симптом, а не причина, — додає Софі. — Почни з того, щоб записувати моменти протягом дня, коли ти їси не через фізичний голод. Подумай, що саме відбувалось у той момент або на тому етапі дня».

@josefinsvanberg

Як утримати результат

Для багатьох найважча частина — не схуднути, а залишитись у досягнутій вазі. Але саме зміни у стилі життя можуть зробити це природною частиною тебе. «Щоб зберегти результат, потрібно знайти стиль харчування, який дозволяє тобі: їсти з друзями, святкувати Різдво, Великдень, дні народження, поїхати у відпустку — і при цьому не хвилюватися через кожну ложку, — каже експертка. — Це означає, що ти маєш навчитися спокійно ставитися до всіх груп продуктів. Без жорстких заборон і правил, через які ти тривожишся, коли їх порушуєш».

Звучить нереально? «Це той міф, який “дієтична культура” продала тобі. Але щойно ти вибудуєш здорові стосунки з їжею, коли обиратимеш їжу, що підтримує твоє тіло, а не голодування через ненависть до себе — усе зміниться. І вага сама вийде на той рівень, який є природним і здоровим саме для тебе». Отже, ключ — знайти свою норму. Замість прагнення до нереалістичних цілей зроби кілька простих змін у харчуванні, щоб підтримувати свою здорову вагу.

Цей текст не є медичною консультацією. З усіх питань щодо здоров’я обов’язково звертайся до свого лікаря або кваліфікованого спеціаліста.

За матеріалами Cosmopolitan UK

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ