Розвінчуємо 10 міфів про донорство крові

До Всесвітнього дня донора


АВТОР:

ФОТО: Gettyimages

опубліковано: 14 червня 2024

Реклама

Донорство крові — це безкорисливий акт, який може врятувати життя. Проте багато хибних уявлень заважають нам ставати донорами та донорками. У Всесвітній день донора крові ми розвінчаємо деякі поширені міфи та проллємо світло на реальність донорства крові.

Міф №1: донорство крові — це довго і складно

Факт: весь процес, від реєстрації до донації, зазвичай займає близько години. Хоча сама донація може тривати 10-15 хвилин, пріоритетом є забезпечення твого комфорту та безпеки.

Міф №2: донорство крові — це боляче

Факт: для забору крові використовують тонку голку, схожу на ту, яку використовують під час взяття аналізу крові. Ти можеш відчути легкий укол, але більшість донорів відчувають мінімальний дискомфорт. Персонал навчений робити процес якомога комфортнішим.

Міф №3: татуювання/пірсинг заважає мені стати доноркою крові

Факт: більшість центрів крові в Україні вимагають дотримуватися 6-місячного інтервалу між процедурою татуювання або пірсингу та донацією. Це робиться з метою мінімізувати ризики, пов’язані з можливими інфекціями. Деякі пункти забору крові можуть установлювати більш тривалий період очікування, до одного року, з метою додаткового перестрахування.

Міф №4: моя група крові поширена, тому моя донація не потрібна

Факт: усі групи крові, особливо зараз, дуже важливі! Хоча деякі є більш поширеними, в певних ситуаціях можуть знадобитися рідкісні групи крові. Кожна донація додає до життєво важливого запасу.

Міф №5: я занадто стара/молода для донорства

Факт: зазвичай здорові люди віком від 18 до 60 років можуть стати донорами крові (вікові обмеження можуть відрізнятися). Якщо ти відповідаєш вимогам щодо ваги (від 50 кілограмів) та здоров’я, вік не повинен бути перешкодою.

Міф №6: медикаменти роблять мене непридатною для донорства

Факт: медикаменти не автоматично дискваліфікують тебе. Усе залежить від причини приймання ліків та їхньої взаємодії з донорством крові. Обговори це з персоналом донорського центру.

Міф №7: донорство крові ослаблює мене

Факт: твій організм швидко відновлює рідини та компоненти крові, втрачені під час донації. Здорове харчування та належна кількість води забезпечують швидке відновлення.

Міф №8: під час здавання або переливання крові можна заразитися ВІЛ

Факт: процедури забору крові проводяться з використанням стерильних і одноразових систем, які розпаковуються просто перед тобою. Це виключає будь-яку можливість повторного використання інструментів та мінімізує ризик інфікування.

Уся зібрана кров обов’язково проходить тестування на ВІЛ, гепатити B й С, а також сифіліс перед тим, як потрапити до банку крові. Це робиться для безпеки як реципієнтів, так і самих донорів.

Але є важливий нюанс — серонегативне вікно. Це період, коли тест на ВІЛ може дати хибний негативний результат, навіть якщо ти вже інфікована. Тому, якщо ти нещодавно мала контакт із потенційним джерелом інфекції (незахищений секс, татуювання, пірсинг, перманентний макіяж або косметологічні ін’єкції), краще відкласти донорство щонайменше на 6 місяців. Це дасть змогу отримати точний результат тесту на ВІЛ.

Міф №9: я не їм м’яса і не можу бути доноркою крові

Факт: вегетаріанці та вегани можуть бути донорами крові, якщо вони відповідають загальним вимогам до донорства за станом здоров’я. Дотримання збалансованого харчування з рослинними джерелами заліза робить донорство безпечним і можливим для людей, які не їдять м’яса.

Міф №10: я здаватиму кров лише тоді, коли у цьому буде «реальна» потреба

Стихійне донорство має залишитися у минулому, адже системне донорство є ключем до створення стабільної системи забезпечення кров’ю. Лише регулярне і систематичне донорство може забезпечити постійну наявність безпечної крові для тих, хто її потребує, без необхідності екстрено шукати донорів через соціальні мережі або звертатися до родичів.

У наших реаліях донорство крові є необхідністю. Для пошуку локацій, де можна здати кров, а також для ознайомлення з переліком протипоказань звертайся на сайт «ДонорUA». Ставай доноркою крові й допомагай організувати стабільне та безпечне постачання крові для тих, хто її потребує щодня.

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ