5 українських книг, які отримали престижні нагороди у 2023 році

Література, що варта уваги


АВТОР: Юлія Николайчук

опубліковано: 15 березня 2024

Парадоксально, але під час повномасштабної війни, українська література, так само як і кіно, переживає справжній розквіт. В нашому матеріалі — українські книги, які отримали престижні нагороди у 2023 році.

1

«Драбина», Євгенія Кузнєцова

Книгою року BBC у 2023 році стала книга «Драбина» Євгенії Кузнєцової, видана у «Видавництві Старого Лева». Толік щойно здійснив свою головну мрію, придбавши будинок за чотири тисячі кілометрів від надокучливої родини. Однак повномасштабна війна внесла корективи в його ідеальне життя — раптово йому на голову йому звалилась мама, одноногий дядько, далека родичка з песиком, сестра з депресивною подругою і не тільки. Щемлива історія, приправлена гумором, від авторки «Спитайте Мієчку» про одну родину, яка намагається віднайти відчуття дому, навчитися жити далеко від рідної країни та розібратися з власними відносинами.

«Було дуже страшно писати смішну книжку про таке страшне, і я боялася, як вона вийде, і я боялася, що мене можуть не зрозуміти читачі. Що, як взагалі це все поєднується!? Але насправді реакція була дуже-дуже хороша. І, можливо, якимсь читачам здалося, що це якось ретравматизує, але загалом я отримала дуже хороші відгуки саме через те, що це смішне виринає із журливого», — зазначала Кузнєцова в інтерв'ю BBC.

 

2

«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення», Олександр Михед

Лауреатом премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2023 року став письменник Олександр Михед за книжку «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення». Автор розпочав роботу над книгою у перший день повномасштабної війни й працював над нею протягом тринадцяти місяців. Тут — розповіді про те, що пережив сам Михед разом із дружиною, а також його батьки, які майже три тижні були в Бучі під час окупації, переживання українців протягом першого року широкомасштабного вторгнення. роздуми про те, яку роль відіграє кожен з нас у цій війні, й не тільки.

 

3

«Орден мовчальниць», Катерина Калитко

Лавреаткою Шевченківської премії 2023 року в номінації «Література» стала Катерина Калитко зі збіркою поезій «Орден мовчальниць», виданою у 2021 році у видавництві Meridian Czernowitz. У 2021-му книга, що містить 80 віршів поетеси «про різні відтінки болю і втрати», увійшла до списку найкращих українських книжок року за версією ПЕН. На  сторінках збірки Калитко веде розмову з багатьма поколіннями жінок.

«Портрет української жінки частіше визначає те, про що вона мовчить, ніж те, про що говорить. Та без досвіду цього мовчання не було би голосу, що звучить у цій збірці. Голосу, що обстоює право щиро мовити про гостре горе, поколіннєві травми, стереотипи та архетипи, корені в пекучому ґрунті, відвагу любові й розчарування порожнечею поза масками. Не ззираючись на закиди в надмірній відвертості чи ко- лючості, в надриві й темноті. Бо тільки так і залишаються собою – але й втілюють досвід сотень досі безмовних сестер», — йдеться в анотації.

 

4

«Анна Ярославна: Київська князівна — королева Франції», Іван Малкович

Книга Івана Малковича «Анна Ярославна київська князівна — королева Франції» видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» перемогла у номінації Дитяча книга року BBC — 2023. Ілюстрована книжка знайомить з королевою Анною та розповідає більше про її життя у форматі запитань-відповідей у двох потоках оповіді: літописному і казковому.

«Дякую всім, хто звернув увагу на цю книжку. Передовсім, це все завдяки двом геніальним Катеринам — Катерині Штанко, яка малювала її пʼять років, і Катерині Косьяненко, прекрасній живописиці. Цю книжку я написав із творчої спонуки митрополита Бориса Гудзяка, я пообіцяв йому створити її в дуже знаковому місці — в Санлісі — колишній резиденції Анни Ярославни», — писав поет і видавець Іван Малкович.

 

5

«Сірі бджоли», Андрій Курков

Минулого року український письменник Андрій Курков став лавреатом Квебекської премії книготорговців (Канада) з книгою «Сірі бджоли», яка здобула перемогу в номінації «Романи». Роман розповідає про життя пенсіонера Сергія — власника пасіки, який живе у «сірій зоні» на Донбасі. Коли обстріли посилюються, чоловік вирушає у подорож Україною. Також роман отримав премію Foreword INDIES Book of the Year, яку вручає американський літературний журнал Foreword Reviews, нагороду американської Національної премії гуртка книжкових критиків (National Book Critics Circle Award) за переклад англійською й не тільки.

«Життя роману і пригоди бджіл продовжуються, як продовжує збільшуватись і список країн, де "Сірі бджоли" готуються до видання», — написав Андрій Курков у Facebook.

 
Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Культура
ПОПУЛЯРНІ