Крик тіла: про що насправді говорить твоя втома

Інколи, щоб позбутися втоми, достатньо подбати про сон або ж переглянути свій графік. А інколи це потребує набагато серйознішої роботи!


опубліковано: 15 січня 2025

Реклама

У пошуках причин ми звикли йти найпростішим шляхом, і відчуття втоми тут не виняток: адже так легко вирішити, що ти просто не виспалася чи залежна від порції сонячного світла. Однак часто за допомогою втоми тіло буквально кричить про проблеми, особливо психологічні. Як зрозуміти, про що саме, розповідає запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.

 

 

Але спершу все ж про фізіологію…

Золотий стандарт психологічної допомоги — спершу виключити будь-які соматичні причини. Тому я не можу не згадати про те, що втома може мати органічне коріння — дефіцит заліза чи вітаміну D, хронічні хвороби, проблеми з функціонуванням щитоподібної залози тощо. Тому першим кроком у роботі з постійною втомою має бути крок до кабінету терапевта, який визначить можливі причини і призначить необхідні аналізи.

…і трошки про спосіб життя

Узагалі дуже багато проблем із самопочуттям і настроєм вирішуються нудними, але необхідними речами — збалансованим харчуванням, здоровим сном та фізичною активністю. Це — база, без якої подальші дії будуть як мінімум менш ефективними. Тому, якщо ти можеш покращити хоча б щось із цього списку, варто саме з такого покращення й почати.

@lisonseb

Операція «Розвантаження»

Якщо ж фізіологічних причин втоми немає і з режимом та харчуванням усе більш-менш ок, нарешті можна переходити до психологічних причин. І перше, на що я б радила звернути увагу, — це наявність стресу у твоєму житті. Звісно, у нас уже майже три роки є стресовий чинник, якого ми не можемо позбутися. Однак, окрім цього, ми й самі любимо додати гостроти життю — постійна гонитва за продуктивністю та успішністю впливає не тільки на нашу самоцінність, а й на загальний стан. Тому надзвичайно важливо переглянути свій графік та завантаженість і чесно себе запитати, чи не забагато це для однієї людини і чи не забагато це особисто для тебе.

Забагато стимуляції

Ще одна причина, про яку багато хто воліє не думати, — це стан надмірного збудження, в якому ми постійно перебуваємо. Цьому сприяють як соцмережі (не хочу демонізувати думскролінг, але він таки шкодить), так і наше бажання зробити якомога більше за короткий час (і тому ми їмо, паралельно працюючи чи принаймні дивлячись відео, або прибираємо, слухаючи нещодавно придбаний курс). Мозку цього всього забагато, адже він не звик до такої величезної кількості інформації, ще й у постійному режимі. І не дивно, що від цього ти відчуваєш втому.

Цю проблему вирішити не так і складно — спробуй обмежити кількість інформації, візуальних та аудіальних «подразників», які впливають на тебе протягом дня. Як мінімум можна почати з обмеження екранного часу.

@lisonseb

Не твій шлях

Останнє питання, яке я рекомендую поставити собі при постійній втомі, — це: «Чи живу я тим життям, яким хочу?». Втома і відсутність мотивації ледь не найкращі подружки. Тому, якщо ти постійно втомлена від того, чим регулярно займаєшся, можливо, це просто не те, до чого ти насправді прагнеш? Це дуже просте і, здавалося б, банальне питання, але відповідь на нього часто не очевидна і вимагає тривалої саморефлексії. У такому разі втома виступає інтуїтивним показником твого внутрішнього бажання, яке може ховатися за очікуваннями інших чи суспільними нормами.

Це мав би бути дисклеймер, але я не хотіла одразу тебе лякати

Зазвичай принаймні щось із переліченого вище може допомогти позбутися відчуття постійної втоми, але іноді таке виснаження може свідчити про психологічні розлади, зокрема депресивний та тривожний. Це не дуже поширені випадки, але якщо відчуваєш, що сама не впораєшся, то завжди краще звернутися до фахівця й отримати кваліфіковану допомогу.

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ