(Не)бути ідеальною: психологиня про те, як побороти культ продуктивності

Як відчепитися від себе в сучасному суспільстві, де «успішний успіх» перетворився на базову потребу


ФОТО: @tinvcb

опубліковано: 16 квітня 2025

Реклама

Давайте визнаємо — нас усіх дістав культ продуктивності. Ти маєш бути розумною. Успішною. Добре заробляти. Доглядати за собою. Займатися спортом. Мати значні досягнення в кар’єрі. Стильно вдягатися. Бути незалежною. Десь у перерві народити двох дітей (бажано). І ніколи не втомлюватися (а от це вже обов’язково). Звучить як щось нереальне для однієї жінки, правда? Але це саме та планка, до якої прагне більшість із нас, несвідомо руйнуючи своє власне щасливе життя. Звідки це взагалі взялося та що із цим робити, розповідає запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.

Звідки корені?

Я досі пам’ятаю, як у 6-му класі нам поважно цитували Леонардо да Вінчі, для якого відпочинком була зміна виду діяльності. По суті, школа — це перше місце, де в нас починають виховувати дисципліну та наполегливість, записуючи лінь та відпочинок до вічних ворогів хорошої дитини. Хороша дитина росте, а комплекс відмінниці та відчуття, що під час відпочинку ти просто гаєш час, супроводжують її на кожному етапі життя.

А ще ж соцмережі! Якщо колись життя багатих і знаменитих було чимось дуже віддаленим, то зараз кожна третя експертка з Instagram розповідає, що успіх — на відстані витягнутої руки, а більшість інфлюенсерок створюють картину ідеального життя, де за 24 години вони встигають двічі потренуватися, попрацювати повний робочий день (і навіть ще трошки), якісно провести час із близькими, приготувати три повноцінні прийоми їжі й поспілкуватися з підписниками. Звучить нереально. Бо так і є.

Як зрозуміти, що ти в секті продуктивності?

@tinvcb

У сучасному суспільстві, де для щасливого життя потрібні гроші, успіх перетворився ледь не в базову потребу. Тому я не буду розповідати тобі про те, що варто відмовитися від амбіцій, бажання більше заробляти чи матеріальних бажань. Але точно пораджу звернути увагу на такі прояви режиму постійного «досягаторства»:

  • «нічого не робити» для тебе — це марнування часу, навіть відпочинок ти намагаєшся провести з користю;
  • усе — навіть секс — перетворюється в те, що треба добре виконати;
  • тіло постійно напружене;
  • тобі важко сконцентруватися на чомусь одному.

Ці прояви часто наявні всі разом, оскільки один симптом часто тягне за собою інший. І якщо ти зрозуміла, що трошки «влипла» в усю цю гіперпродуктивну історію, варто почати повертатися до самої себе замість того, щоби відповідати чужим очікуванням.

Як віднайти себе, коли всі навколо шукають можливості

@tinvcb

Шлях повернення до себе буде непростим, оскільки він починається з уміння чути себе. Тобі варто навчитися визначати момент, коли тіло і розум уже більше не можуть бігти в обраному тобою темпі. Варто навчитися відокремлювати власні бажання від соціальних очікувань (чи тих, що покладають на тебе близькі). Варто розуміти, яка ж вона — та справжня ти, яка не намагається бути корисною, щоб заслужити чиюсь любов.

І коли ти навчишся чути і розуміти себе, наступні кроки будуть значно простішими. Почни з того, щоб узяти паузу — не робити абсолютно ні-чо-го. Введи це як маленьку звичку, що займатиме буквально декілька хвилин. Спробуй навчитися медитувати, а якщо не вийде, перейди на будь-яку усвідомлену активність. Перебувай тут і зараз і привчи себе робити одну справу за раз. Звучить не так і складно, правда?

 

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ