Анатомія зради: психолог називає головні причини невірності
Ви можете бути ідеальною парою, яка проговорює свої почуття й цінності та має регулярні моменти близькості, — і це все одно не гарантує вірності. Чому — розбираємося разом із психологинею-сексологинею
ФОТО: кадри з серіалу Sex/Life
опубліковано: 23 січня 2025
Сьогодні ми тут, щоб розвінчати міцно вкорінений міф: зрада — це завжди про недоотримання чогось у стосунках. Насправді частіше навпаки. Ви можете бути ідеальною парою, яка проговорює свої почуття та цінності, вміє використовувати «я-висловлювання» і має регулярні моменти близькості, — і це все одно не гарантує вірності. У цьому матеріалі запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла допоможе нам розглянути основні «сценарії» зради, щоб ніколи в них не потрапляти!
Зрада в пошуках нового
На жаль, підлий мозок швидко звикає до хорошого й із часом не бачить в ньому колишньої магії. І стосунки підпадають під це прикре правило ледь не першими. Зрада в цьому випадку — це як ковток свіжого повітря, який дехто вважає просто необхідним у стосунках. Зазвичай така зрада не озвучується, а залишається у статусі маленького брудного секретику, який іноді навіть підживлює пристрасть у парі.
Зрада в пошуках себе
Так чи інакше, протягом життя ми виконуємо низку соціальних ролей — милої дівчини, успішної керівниці, ніжної мами і т. д. Зрада в такому разі може стати можливістю вийти із цих іноді обтяжливих ролей і побути кимось іншим. Грубо кажучи, це як спробувати зовсім інше мініжиття. Звучить спокусливо, тому дехто й починає шукати себе через відображення в інших.
Зрада через сором
Якщо ви дивилися свіженький фільм «Хороша погана дівчинка» з Ніколь Кідман, то розумієте, про що я. У разі такої зради людина переконана, що вона хоче чогось аморального й огидного, і не бажає показувати цю свою «брудну» сторону партнеру (-ці). Або ж вважає свою половинку настільки чистою і світлою людиною, що просто не може зробити це саме з нею. У більшості випадків ось це «брудне» насправді не містить нічого жахливого і спокійно може практикуватися в парі. І набагато краще було б попрацювати зі своїми уявленнями про аморальне в сексі, ніж бігти втілювати це на стороні.
Зрада як реакція на кризу
Проміжки з 30 до 39 та із 40 до 49 років є одними з найризикованіших для вірних стосунків. І не дивно, бо на ці періоди часто припадають серйозні життєві кризи. Люди мають безліч механізмів для того, щоб реагувати на негативні та стресові періоди, але не всі з них адаптивні. Так, іноді, не знаючи, як впоратися з кризовим періодом, людина може просто втекти — в інше життя до іншої людини.
Стійкі патерни поведінки
Це той випадок, коли треба шукати причину в дитинстві, адже саме з того часу ми визначаємо для себе звичні способи поведінки у стосунках. І якщо людина має приклад зради в сім’ї, вона може несвідомо рухатися в бік його повторення. Або ж робити все, щоб такої поведінки уникнути. Додай сюди дослідження про те, що ми можемо мати спеціальний «ген зради», і отримаєш чудове пояснення зрадам у будь-яких стосунках.
Зрада — занадто складна подія (або навіть цілий процес), щоб аналізувати її поверхово чи однозначно. Чи можемо ми стовідсотково гарантувати, що не станемо жертвами зради? Ні. Але ми точно можемо зробити все, щоб розібратися з тим, що з нами відбувається, замість того щоб зраджувати.