Sorry not sorry: що таке 5 мов вибачень і як визначити свою
5 способів, якими партнери зазвичай шукають примирення, — котрий з них твій?
Упевнені, ти вже чула про мови кохання — теорію, згідно з якою кожна людина має один із пʼяти найулюбленіших способів вираження почуттів. Але чи чула ти про мови вибачень?
Цю концепцію розробив шлюбний консультант і пастор Гері Чепмен (так, той самий, що запропонував теорію мов кохання) разом із психологинею Дженніфер Томас у книзі «5 мов вибачень». Вони дослідили різні способи, якими ми примиряємося після конфліктів у стосунках. Знання мови вибачень свого партнера — тобто розуміння, як саме йому найважливіше отримувати вибачення (і навпаки), — може суттєво покращити взаєморозуміння.
@esterscanon
То що ж ми можемо взяти із цієї концепції? «Вона здатна кардинально змінити підхід до вирішення конфліктів», — каже психологиня та консультантка зі стосунків Кейт Дейлі.
Як і мови кохання, мови вибачень можуть стати корисною відправною точкою, яка допоможе тобі краще комунікувати з партнером і навіть легше долати непорозуміння. Ось як Дейлі пояснює кожну з мов вибачень і те, що вони говорять про нас.
Висловлення жалю
Це класичне «мені шкода», яке зосереджується на визнанні своєї помилки та прийнятті відповідальності. Люди, які віддають перевагу цьому типу вибачення, не прагнуть одразу щось виправити чи просити прощення. Натомість для них важливо зосередитися на емоційному болю, який вони завдали. «Емпатія — це все. Вони передусім прагнуть визнати почуття іншої людини», — пояснює Дейлі.
Прийняття відповідальності
Ця мова вибачень передусім про чесність і готовність відповідати за свої вчинки. Якщо це твій стиль вибачень, ти цінуєш жест вразливості, який потрібен для того, щоб визнати свою провину. «Люди, які обирають цю мову, високо цінують чітке прийняття відповідальності та розуміння, чому все пішло не так», — каже Дейлі.
@milesleavphoto
Спокутування провини
Люди, які віддають перевагу цій формі вибачення, цінують дії понад слова. Вони можуть сумніватися в щирості, якщо не побачать конкретних прикладів, як той, хто вибачається, планує змінити свою поведінку. «Для них важливіше виконати обіцяне, ніж просто сказати потрібні слова», — зазначає Дейлі.
Щире каяття
Ця форма вибачення — для тих, хто прагне зростати через свої помилки. Якщо ти вибачаєшся саме так, то, ймовірно, тобі важливо почути пояснення, коли інші завдають тобі болю. «Виправити ситуацію в моменті — недостатньо. Вони шукають рішення, які допоможуть уникнути подібних ситуацій у майбутньому», — пояснює Дейлі.
Прохання про прощення
Це у стилі Керрі Бредшоу, яка кричить: «Ти маєш мене пробачити!», стоячи на ґанку Ейдана. Якщо твоя мова вибачень саме така, то ти розумієш, скільки зусиль потребує прощення. Але Дейлі застерігає: «Прощення не можна вимагати». Якщо тобі його дарують, «визнай, що це вияв поваги та смирення», — додає вона.
Якою б не була твоя мова вибачень, психотерапевт і співзасновник The Self Space Чанс Маршалл радить підходити до цих категорій критично і пам’ятати, що кожні стосунки — унікальні. «Стосунки зміцнюються завдяки відкритому спілкуванню, емпатії та щирому бажанню бути поруч. Найважливіша мова у стосунках — це спільна мова. Та, яку ми створюємо разом. Поза сценаріями, схемами чи формулами», — пояснює він.
Але, зрештою, якщо ми зробили щось не так, попросити вибачення завжди варто.
За матеріалами Cosmopolitan UK